Lubin kupuje zieloną energię

266

Firma Tauron Sprzedaż będzie dostarczać w przyszłym roku energię na potrzeby Lubina i 264 innych podmiotów, które dołączyły do grupy zakupowej działającej pod przewodnictwem lubińskiego magistratu. Tworzące ją samorządy, instytucje i przedsiębiorstwa zamówiły łącznie aż 274 GWh energii. To jeden z największych tego typu kontraktów na rynku polskim.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Do tworzonej przez Lubin grupy zakupowej w tym roku weszło 137 jednostek samorządowych z trzech województw, a także liczne instytucje i przedsiębiorstwa, nie tylko komunalne, które łącznie dysponują aż 12 tys. punktów poboru energii elektrycznej. W przyszłym roku na zakup prądu wydadzą w sumie około 68 mln zł.

– Warto dodać, że za tak dużą ilość energii obliczoną według stawek z taryf dla energii trzeba by zapłacić około 99 milionów złotych – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina. – Jednostki samorządowe zobligowane są do zakupów energii elektrycznej w ramach przetargów, ale z naszego doświadczenia oraz z analizy cen rynkowych wiemy, że dopiero utworzenie dużych grup zakupowych, które zamawiają duże wolumeny energii, pozwala na uzyskanie najkorzystniejszych cen.

Grupowe zakupy energii to w przypadku Lubina i innych samorządów żadna nowość. Po raz pierwszy jednak w specyfikacji przetargowej cena nie była wyłącznym kryterium oceny oferty. Warunkiem wygranej było zaproponowanie przez dostawcę energii najniższej ceny za 1 kWh oraz gwarancja dostawy największej ilości tzw. zielonej energii. – Ustalenie, by jednym z kryteriów wyboru był udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to pomysł prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego – dodaje Jacek Mamiński.

W przetargu pojawiły się dwie oferty – Tauronu Sprzedaż i Energi Obrót. Obie spółki deklarowały tę samą ilość ekologicznej energii, ale pierwsza zaproponowała korzystniejszą cenę.

Elektrownia wodna w Pilchowicach (fot. materiały prasowe Grupy Tauron)
Elektrownia wodna w Pilchowicach (fot. materiały prasowe Grupy Tauron)

– Wprawdzie już wcześniej zamawiający mogli stosować w postępowaniach przetargowych również inne niż cena kryteria wyboru oferty, ale rzadko korzystali z tego prawa. Teraz gminy coraz częściej przekonują się, że nowe rozwiązania oferowane przez firmy energetyczne – na przykład zapewnienie dostaw energii wytworzonej w odnawialnych źródłach – jest dla nich korzystne. Coraz więcej gmin realizuje proekologiczne programy, np. polegające na ograniczeniu niskiej emisji spalin. W tej sytuacji zamawianie w przetargach energii wytworzonej w odnawialnych źródłach uwiarygadnia proekologiczną politykę gminy. Dowodzi, że gmina nie tylko namawia mieszkańców, by wymienili swoje stare piece na ogrzewanie, które jest przyjazne dla środowiska, ale również sama stawia na ekologię wszędzie tam, gdzie może o tym decydować, np. przy zamawianiu energii elektrycznej – komentuje Tomasz Lender, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż.

Urząd Miejski w Lubinie prowadzi jeszcze jeden przetarg na grupowy zakup energii – tym razem na potrzeby oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY