Licealiści walczą z hejtem

241

Grupa licealistów z Lubina walczy z hejtem w Internecie, przekonując gimnazjalistów, że każde słowo, opinia, mogą stać się przyczyną wielu problemów oraz wyrządzić krzywdę. Chcą też pomóc tym, których dotknęło to zjawisko.

Od lewej: Jakub Osuch, Weronika Domska, Anita Liska oraz Krzysztof Urbanik

– Hejt to bardzo groźne zjawisko i jednocześnie bardzo powszechne w Internecie – mówi Weronika Domska z grupy Stop Hate stworzonej przez uczniów I LO w Lubinie.

– Najczęściej dotyczy gimnazjalistów, dlatego to właśnie do nich kierujemy nasz projekt – dodaje Jakub Osuch, kolejny członek tej grupy.

Na początek licealiści zorganizowali spotkanie z psychologiem z Uniwersytetu SWPS z Wrocławia. Jakub Kuś opowiedział gimnazjalistom z różnych lubińskich szkół o tym, że hejt to nie zabawa.

– Spotkanie odbyło się w auli I LO i wzięło w nim udział 130 osób. Po wykładzie, większość słuchaczy przyznało, że nie zdawało sobie sprawy, jak poważne to zjawisko i jak łatwo wyrządzić krzywdę, wydawałoby się nic nie znaczącą wypowiedzią – dodają licealiści. – Zazwyczaj hejt nie jest skierowany do konkretnej osoby, ale to sposób na wyładowanie nienawiści, w miejscu, gdzie możemy pozostać anonimowi, a przynajmniej tak nam się wydaje – dodają.

Grupa właśnie pracuje nad plakatami i ulotkami, które po świętach chce rozprowadzić w tutejszych szkołach, a także na ulicach miasta. Stworzyli także profile na Facebooku i na Instagramie oraz specjalnego maila: stophate@wp.pl.

– Chcemy też pomóc tym, którzy padli ofiara hejtu, między innymi dodając im odwagi. Stworzyliśmy pocztę, na którą mogą pisać – mówi Anita Liska z grupy Stop Hate. – Na razie nie dostaliśmy na niego żadnego maila, ale może teraz się to zmieni – przyznaje.

Choć licealiści nigdy nie doświadczyli hejtu na własnej skórze, nie stali się jego ofiarą, to starają się bardzo ważyć słowa, które „wypowiadają” w Internecie. I to samo radzą wszystkim innym.

– Wiedzieliśmy sporo na temat zjawiska hejtu, ale dzięki projektowi sporo się też dowiedzieliśmy – przyznaje Krzysztof Urbanik, z grupy Stop Hate.

Anita, Jakub, Krzysztof i Weronika przygotowali swój projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Spotkanie z gimnazjalistami/Fot. Facebook Stop Hate

POWIĄZANE ARTYKUŁY