Czym jest hejt, jakie są jego przyczyny, objawy oraz, jak się przed nim chronić – o tym niezwykle ważnym problemie społecznym głośno chcą mówić uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, którzy realizują projekt „A ray of hope” w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Pomysłodawcy mają w planach kilka ciekawych inicjatyw.

Projekt tworzy grupa 10 osób z klas pierwszych i drugich II LO w Lubinie: Amelia Szczepaniak, Julia Kaszuba, Julia Peno, Zuzanna Wajda, Zuzanna Sztraub, Maja Strzelecka, Natalia Grygiel, Klaudia Różańska, Sara Biśto i Laura Andelt.
A ray of hope, czyli promyk nadziei, to chęć zwrócenia uwagi społeczeństwa na przemoc psychiczną, cyberprzemoc i hejt.
– Każdy z nas spotkał się jakimś rodzajem hejtu ze strony rówieśników, dlatego uznaliśmy, że to jest temat dla nas. Nie ukrywamy, że duży wpływ na naszą decyzję miały też te niedawne tragiczne wydarzenia w Lubinie. Stwierdziliśmy, że warto uświadamiać niektórych ludzi. Uważam, że nasz projekt porusza on ważne tematy, dlatego właśnie chcemy dotrzeć do jak największej ilości odbiorców – mówi Sara Biśto, jedna z uczestniczek projektu.

Grupa póki co działa w sieci, ale nie wyklucza, że wyjdzie poza Internet.
– Prowadzimy TikToka i Instagrama, gdzie regularnie wstawiamy posty, a wkrótce zacznie się ukazywać więcej rolek. Na razie umieszczamy ogólne omówienie zaburzeń psychicznych, ich przyczyny, objawy, profilaktykę czy rzeczy, z których nie można żartować. Niedługo będą też wywiady z psychologami i ekspertami. Już jesteśmy umówieni na początek z psycholożką szkolną – dodaje uczennica.
Nazwa projektu na Instagramie i TikToku to: a.ray_of.hope.