GMINA LUBIN. – To wydarzenie jest upomnieniem historii. Umiejmy to wykorzystać, aby nigdy nie popełnić błędów z przeszłości – powiedział biskup Marek Mendyk podczas mszy świętej i uroczystego pochówku ekshumowanych ciał jeńców wojennych w Siedlcach. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych, kombatanci, duchowni, policja, straż miejska, harcerze oraz mieszkańcy miejscowości oddali dziś hołd żołnierzom poległym podczas kampanii wrześniowej.
Jesienią ubiegłego roku w Siedlcach archeolodzy i antropolodzy szukali mogiły jeńców wojennych z czasów II wojny światowej. Znaleziono szczątki dwóch osób, które dziś zostały pochowane. – To wydarzenie jest związane z tą ziemią, bo to właśnie tu żołnierze walczyli w kampanii wrześniowej, potem trafili do niewoli do siedleckiego folwarku i tam zmarli – mówi przewodniczący komitetu honorowego ds. organizacji obchodów rocznicy II wojny światowej Adam Myrda. – Historia w naszym społeczeństwie ginie. Ale to wydarzenie jest właśnie takim upomnieniem. Zapał mieszkańców Siedlec i pani sołtys na pewno przełoży się na następne pokolenia – dodaje.
Ze łzami w oczach w pochówku ciał jeńców uczestniczyli kombatanci, którzy pamiętają wydarzenia z II wojny światowej. – Nie życzę wam tego, co my przeżyliśmy, tej biedy, tego strachu i zła. To były straszne czasy i oby już nigdy nie wróciły – mówi podpułkownik Tadeusz Czyżowski. – Człowiek człowieka powinien szanować, a nie być dla niego wrogiem. Dziś to tak, jakbym powrócił do przeszłości, to taka lekcja historii – dodaje kombatant.
Szczątki jeńców zostały umieszczone w małym kolumbarium. Tuż obok zapalono znicze. Na ręce żołnierzy przedstawiciele powiatów, gmin, wsi i instytucji publicznych, a także mieszkańcy przekazali kwiaty. Uroczystość uświetnił górniczy śpiew.
– Módlmy się za tych poległych jeńców, niech spoczywają w pokoju, ale pamiętajmy też o modlitwie za nas samych – dodaje proboszcz parafii w Siedlcach Ryszard Dąbrowski. – Ci ludzie zginęli za ojczyznę, miłość do Boga i poświęcenie – dodaje kapłan.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: przewodniczący rady powiatu lubińskiego Adam Myrda, starosta lubiński Tadeusz Kielan i wójt gminy Lubin Irena Rogowska. – To jest najważniejsze wydarzenie w powiecie lubińskim, dlatego gorąco dziękujemy wszystkim za przygotowanie tego wspaniałego pochówku – podsumowuje Tadeusz Kielan.