Legnicka huta źródłem inspiracji

11

W minioną środę, 6 sierpnia, Hutę Miedzi „Legnica” odwiedziła polsko-holenderska grupa znawców sztuki i architektury. W jej składzie znaleźli się Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Waldemar Szczerba – koordynator projektu „Ogród XXI wieku z pawilonem wystawienniczym. Rewitalizacja obszaru Łazienki Królewskie” oraz profesor architekt Stanisław Fiszer.

Łazienki Królewskie są miejscem lubianym i chętnie odwiedzanym. To właśnie tam, tradycja spotyka się z nowoczesnością. A wyjątkowa atmosfera i otwartość na postęp zjednują kolejnych sympatyków.

Delegacja postanowiła zaczerpnąć inspiracji do wzbogacenia królewskich ogrodów w miejscu o głęboko zakorzenionych tradycjach, a zarazem znanym z produkcji czystego metalu. Wybór, jak najbardziej słuszny, padł na legnicką hutę. Zwiedzanie połączone z prezentacją miedzi ujętej w poszczególnych fazach procesu technologicznego, wywarło szczególne wrażenie. Wspomniany metal o niezwykłych właściwościach może znaleźć zastosowanie przy wspólnej realizacji projektu architektonicznego w Łazienkach Królewskich. Zaledwie początek wizyty zrodził pierwsze wizjonerskie pomysły na wykorzystanie katody, anody, wlewów, czy też miedzianych granul w artystyczny sposób.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY