– Strach przed zakażeniem koronawirusem i niechęć do kontaktu ze służbą zdrowia nie mogą silniejsze niż głos rozsądku. Efekty zaniedbań w tej dziedzinie mogą okazać się katastrofalne dla Polaków – argumentują radni powiatu lubińskiego, którzy podczas czwartkowej sesji wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zwiększenie dostępu Polaków do specjalistycznej opieki medycznej. Rajcowie szczególną uwagę zwracają na pacjentów z chorobami onkologicznymi, na które w naszym kraju umiera nieporównywalnie więcej osób niż na COVID-19.
Radni w przygotowanym dokumencie wzywają szefa rządu do podjęcia niezbędnych działań służących zapewnieniu odpowiedniej opieki medycznej pacjentom z chorobami nowotworowymi. Dobrą okazją do tego jest nie tylko październik, będący szczególnym miesiącem dla osób dotkniętych chorobą onkologiczną, ale przede wszystkim trwająca pandemia. A to właśnie koronawirus przyczynił się do tego, że „w obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i lękiem przed zarażeniem się korona wirusem wiele osób, mimo niepokojących symptomów, rezygnuje z wizyty u lekarza, podjęcia diagnostyki, a następnie pilnego leczenia”.
Statystyki zachorowań i zgonów z powodu nowotworów w Polsce są zatrważające, dlatego trzeba uświadomić sobie, jak ważna jest profilaktyka nowotworów i jak najwcześniej ograniczyć czynniki ryzyka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzięki odpowiedniej profilaktyce jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe o 40 procent.
Należy pamiętać, że na chorobę COVID-19 rządzącą dziś polska służbą zdrowia, a wywołana przez koronawirusa, od marca 2020 r. zmarło w Polsce ponad 3721 osób (stan na 20.X.2020 r.). Tymczasem według danych Głównego Urzędu statystycznego w roku 2018 nowotwory były przyczyną 109 276 zgonów – 300 osób dziennie! Oznacza to, że co czwarty Polak umiera właśnie z powodu chorób onkologicznych, co pokazuje, jak nierówna miara została tu przyłożona.
– czytamy w dokumencie.
Jak podkreślają radni, nie można bagatelizować obecnej sytuacji, w której doszło do ograniczenia przyjęć pacjentów do poradni specjalistycznych oraz zaprzestania – na podstawie oficjalnego zalecenia Narodowego Funduszu zdrowia – wykonywania planowych świadczeń medycznych. W piśmie zwrócono tez uwagę na znaczenie badań profilaktycznych dla onkologii, które ratują życie tysiącom ludzi. A tych w naszym kraju wykonuje się coraz mniej.
– Epidemia dodatkowo spowodowała, że wiele badań zostało wstrzymanych na kilka miesięcy. W konsekwencji to będzie miało swoje skutki w postaci rosnącej liczby późno wykrytych chorób nowotworowych, czego efektem będzie wzrost kosztów leczenia pacjentów onkologicznych i większa liczba zgonów osób także w wieku produkcyjnym. To z kolei oznacza utratę przyszłych wpływów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z jednej strony i konieczność wypłaty rent rodzinnych dla osieroconych dzieci i owdowiałych małżonków z drugiej. Osobnym problemem są społeczne koszty chorób nowotworowych jako chorób o charakterze cywilizacyjnym, także w rozumieniu psychologicznego obciążenia rodzin. Przy braku w Polsce powszechnej opieki psychologicznej. Ta kwestia również nabiera dużej wagi – uzasadniają radni powiatu lubińskiego.
Dlatego apelujemy o zwiększenie dostępu Polaków do specjalistycznej opieki medycznej, bez względu na pandemię. Leczenie jednego człowieka nie może być prowadzone kosztem drugiego.
Apelujemy również o zwiększenie zakresu diagnostyki onkologicznej poprzez uruchamianie programów przesiewowych już od 40. roku życia. Koszty wcześniejszej diagnostyki z pewnością będą niższe od kosztów leczenia za późno wykrytych nowotworów, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Na choroby nowotworowe zapadają bowiem coraz młodsi Polacy, co w obliczu starzenia się naszego społeczeństwa, jest zjawiskiem alarmującym.
– argumentują przedstawiciele powiatu lubińskiego.
Apel ma zostać przesłany również do ministra zdrowia, wojewody dolnośląskiego oraz posłów i senatorów z terenu Dolnego Śląska.