Leczą przy pomocy sprzętu, który kiedyś służył NASA

207

monika_kacprzyk..JPGNa takim sprzęcie ćwiczyli kosmonauci z NASA oraz swoje zdolności koncentracji rozwijał Adam Małysz. Teraz EEG Biofeedback służy również lubińskim dzieciom i młodzieży w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie.

– Najprościej mówiąc, dzięki EEG Biofeedback można przeprowadzić trening fal mózgowych, aby poprawić efektywność pracy mózgu – wyjaśnia Monika Kacprzyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Urządzenie przedstawia na monitorze generowane przez mózg częstotliwości fal, obrazując gotowość mózgu do uczenia się, poziom lęku i koncentracji uwagi. Poprzez Biofeedback można wzmocnić pożądane częstotliwości fal mózgowych i hamować niepożądane, usprawniając funkcjonowanie mózgu, wpływając na poprawę koncentracji, zwiększając możliwości radzenia sobie ze stresem oraz poprawiając samoocenę. Dziecko trenuje na grach, które wyświetlają się na monitorze ustawionym przed nim. Prowadzi na przykład samochód, otwiera okno, lata na dywanie, jedynie myśląc o tym.

– Chłopcy najbardziej lubią grę, w której muszą utrzymać samochód po prawej stronie ulicy – relacjonuje pani Monika. – Taka sesja trwa około 45 minut. Jest to bardzo duży wysiłek dla dziecka.

Biofeedback stosowany jest z powodzeniem w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychologicznych i psychiatrycznych, przy zaburzeniach koncentracji uwagi, procesów uczenia się, zaburzeniach rozwoju psychomotorycznego wieku dziecięcego czy zachowania u dzieci. Używają go jednak również ludzie zdrowi, chcąc podnieść swoją koncentrację, m.in. sportowcy, biznesmeni, uczniowie i studenci.

– Aby zauważyć pierwsze efekty, potrzeba minimum dziesięciu treningów dla ludzi zdrowych. U dzieci z dużymi trudnościami do 50 sesji – wyjaśnia pani Monika. – Biofeedback bardzo zwiększa szanse dzieci, które mają na przykład trudności z koncentracją, dysleksję czy ADHD. Nie wkłada jednak wiedzy do głowy, lecz zwiększa możliwości percepcyjne.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lubinie Biofeedback zakupiła dzięki pomocy Fundacji Polska Miedź. Urządzenie to składa się z komputera kontrolującego przebieg zajęć, wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia technicznego umożliwiającego prowadzenie terapii, drukarki, a także drugiego monitora LCD przeznaczonego dla osoby biorącej udział w zajęciach.

Poradnia korzysta z Biofeedbacku od niedawna. W tym celu przystosowano było stworzyć i przystosować odpowiedni gabinet.

– W gabinecie, w którym przeprowadzane jest taki trening, muszą panować odpowiednie warunki. Badanego nie może nic rozpraszać – mówi pani Monika. – Ja sama, aby móc prowadzić badania Biofeedbackiem musiałam przejść specjalne szkolenie. Nadal zresztą się dokształcam, jeżdżąc na zajęcia praktyczne do Wrocławia. W naszym regionie takie urządzenie miały jedynie Zespół Szkół Specjalnych oraz Zespół Szkół Integracyjnych, ale używał ich tylko na swoje potrzeby. Teraz mogą z niego korzystać dzieci z całego miasta.

MRT

Na zdjęciu Monika Kacprzyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY