„Łapacz snów”, czyli jazz po lubińsku

1121

70 minut mniej lub bardziej znanych standardów jazzowych i nie tylko – to muzyczna zawartość „Łapacza snów”, czyli debiutanckiej płyty wydanej przez lubiński zespół Lub Jazztet. Krążek jest już do nabycia w kasie Muzy.

Lub Jazztet to zespół muzyków z Lubina, którzy z pasją realizują swoje marzenia, sięgając po brzmienia klasycznego jazzu. Każdy ma za sobą inną muzyczną i życiową drogę, każdy jest na innym etapie jednej i drugiej. Dziś te drogi się łączą. Spotkali się w czasie wielkiej tęsknoty za muzyką graną na żywo. Doskonalą swoje umiejętności pod okiem i uchem trębacza, kompozytora, aranżera i pedagoga – Patrycjusza Gruszeckiego. Działają m.in. pod patronatem Centrum Kultury MUZA w Lubinie.

– W składzie, który możemy usłyszeć na płycie, graliśmy od stycznia ubiegłego roku, ale ja działam w Lubinie z zespołami jazzowymi od około siedmiu lat, głównie przy Muzie. Teraz korzystamy z uprzejmości Centrum Działań Twórczych w Lubinie, dlatego chcielibyśmy złożyć podziękowania pani dyrektor Annie Wiśniewskiej za umożliwienie odbywania prób – mówi Mirosław Sanecki. saksofonista i szef zespołu.

Płyta „Łapacz snów” składa się z 11 utworów. – Są to mniej lub bardziej znane standardy jazzowe oraz jedna kompozycja zespołowa. Nagrania trwały dwa dni i odbywały się w Monochrom Studio w Gniewoszowie koło Międzylesia, a płyta została wydana przez wytwórnię BNB Records. Gościnnie na trąbce wystąpił Patrycjusz Gruszecki, który jest jednocześnie naszym opiekunem muzycznym – dodaje.

Koncert promujący pierwszą płytę odbył się 25 marca w Klubie Pod Muzami w Centrum Kultury Muza. Artyści przy tej okazji dziękują również dyrektor placówki Małgorzacie Życzkowskiej-Czesak za wsparcie i pomoc przy produkcji.

O muzykach

Skład zespołu do kwietnia 2022 r.: Berenika Ziąber (wokal), Mirosław Sanecki (saksofon tenorowy), Konrad Stankiewicz (fortepian), Bogdan Feliczak (kontrabas), Jarosław Rybka (perkusja). W tym miesiącu zespół nawiązał współpracę z kontrabasistą Januszem Lewandowskim.

Mirek, założyciel i spiritus movens zespołów jazzowych w Lubinie – od jesieni 2020 pod nazwą Lub Jazztet – edukację muzyczną rozpoczął od gry na akordeonie, ale jako instrument wiodący wybrał saksofon. Pierwsze jazzowe kroki stawiał we wrocławskim zespole Relax Jazz Band u boku Piotra Wojtasika i Kuby Stankiewicza. W ostatnich latach występował m.in. w zespole wokalistki jazzowej Joanny Ślipko. Były trener Reprezentacji Polski Juniorek oraz drużyn Superligi Kobiet i Mężczyzn w piłce ręcznej.

Konrad to pasjonat muzyki klasycznej. Absolwent PSM II stopnia w Legnicy, laureat II nagrody konkursu pianistycznego w Złotoryi, Dolnośląskiego Konkursu Czytania Nut Głosem we Wrocławiu oraz uczestnik organowych kursów mistrzowskich prowadzonych przez Marka Toporowskiego i Andrzeja Chorosińskiego. Grał koncerty organowe w Polsce i Niemczech (Goerlitz). Dziś sięga po jazzowe formy i dźwięki, ale przed próbami i tak wciąż gra Chopina.

Bogdan (w składzie zespołu do kwietnia 2022), oprócz kontrabasu, posiada uprawnienia muzyka zawodowego na gitarę basową i trąbkę. Przez wiele lat grał w orkiestrze górniczej, prowadził działalność instruktorską, był członkiem big-bandu akompaniującego m.in. wykonawcom Festiwalu Piosenki Francuskiej. Grał też na akordeonie i do dziś potrafi ten instrument rozmontować, złożyć, odrestaurować i nastroić. Kontrabas, rzecz jasna, też.

Janusz (muzyk, kontrabasista) współpracuje z zespołem od kwietnia 2022 r. Studiował jazz i muzykę estradową w Zielonej Górze w klasie prof. Jacka Niedzieli. Tworzył razem z takimi wykonawcami jak: Beata Bednarz, Kasia Dereń, Ania Szarmach, Iwona Węgrowska, Michał Wiśniewski, Marek Dyjak, Igor Jaszczuk, Karolina Tuz, Marek Andrzejewski, Violetta Willas, Waldemar Śmiałkowski, Mikulscy Kwartet Band, Kłos&Dąbrowski Big Band czy Raz 2 Tribute to Maanam. Za sobą ma także współpracę z takimi instytucjami jak: Teatr Lubuski, Filharmonia Zielonogórska, Lubuskie Biuro Koncertowe oraz Szkoła Muzyczna Musichome.

Jarek mówi o sobie krótko: entuzjasta muzyki i wszystkiego, co dobre w życiu. Na co dzień prawnik, na próbach tańczy za bębnami.

Berenika (wokal) wróciła z Wrocławia do swojego rodzinnego miasta, gdzie po latach spełnia dawne marzenia jako wokalistka zespołu Lub Jazztet i uczy się śpiewu pod kierunkiem Joanny Ślipko. Koleje losu i pandemiczne czasy zaprowadziły ją na nowo do korzeni. Teatrolog, na co dzień project manager IT, niegdyś laureatka Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej oraz III nagrody międzynarodowego konkursu „Wieczór Piosenki Francuskiej” w Splicie. Muzyka towarzyszy jej od zawsze, choć nie sądziła, że kiedyś jeszcze będzie ją śpiewać.

Patrycjusz – producent płyty „Łapacz snów”, trębacz, flugelhornista, kompozytor, aranżer. Absolwent Wydziału Kompozycji Interpretacji Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Piotra Wojtasika. Polski jazzowy wykonawca roku w Plebiscycie JAZZ 2017 organizowanym przez magazyn JazzPRESS i Radio JAZZ.FM. W wyniku tego samego plebiscytu album „Something About” Patrycjusz Gruszecki Trio zdobył miano polskiej jazzowej płyty roku. Trębacz zespołów: „Ania Wyszkoni Akustycznie”, „BIBOBIT”, „Ray Wilson Genessis Classic”. Założyciel, trębacz, kompozytor i aranżer autorskich projektów: „Patrycjusz Gruszecki Quartet” w składzie: Mariusz Smoliński – fortepian, Krzysztof Ciesielski kontrabas, Ireneusz Budny perkusja oraz „Patrycjusz Gruszecki Trio” w składzie: Zbigniew Levandek Lewandowski – perkusja, Kajetan Galas organy Hammonda.
Lada chwila ukaże się nowa płyta zespołu Patrycjusz Gruszecki Trio pt. „Faces”.

Fot. Archiwum zespołu


POWIĄZANE ARTYKUŁY