Kwarantanna i izolacja skrócona do 10 dni

1611

Kwarantanna i izolacja ma zostać skrócona do 10 dni – wynika z zapowiedzi nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podobne wytyczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przedstawiła już w maju Światowa Organizacja Zdrowia, a wdrożyły je niektóre europejskie państwa. Szef resortu poinformował też o kilku innych zmianach dotyczących walki z epidemią.

Fot. Pixabay

Jak podkreślił minister w przypadku kwarantanny najważniejsza zmiana dotyczy skrócenia czasu jej trwania do 10 dni. Dotyczy to osób, u których nie wystąpią objawy kliniczne. Jeśli jednak się pojawią, wtedy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. Osoba, u której wystąpią objawy sugerujące na zakażenie COVID-19 będzie traktowana jako podejrzana o zakażenie i zostanie poddawana rutynowej diagnostyce.

– Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny – tłumaczył na konferencji prasowej minister zdrowia.

– Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów – dodał Niedzielski.

– Testy są ważnym zagadnieniem, w kontekście przygotowania do drugiej fali pandemii. Do tego, co wydarzy się we wrześniu, do potencjalnie zwiększonej liczby zachorowań musimy mieć przygotowaną infrastrukturę, aby wykonywać testy, tam gdzie one są niezbędne – wyjaśniał.
 

Zmiany dotyczą także zasad zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji. – U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta – poinformował prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. – Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie – dodał.

Osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z osobą zakażoną, a nie będą miały objawów klinicznych, zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie. Z kolei osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem.

W przypadku pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już pod koniec maja opublikowała zaktualizowane tymczasowe wytyczne dotyczące zwalniania zakażonych z izolacji, będące częścią bardziej kompleksowych wytycznych dotyczących opieki klinicznej.

WHO ilustruje zalecenia przykładem: „Jeśli pacjent miał objawy przez dwa dni, wówczas mógł zostać zwolniony z izolacji po 10 + 3 = 13 dniach od daty wystąpienia objawów. Pacjent z objawami trwającymi przez 14 dni może zostać wypisany (14 dni + 3 dni =) po 17 dniach od daty wystąpienia objawów. Pacjent z objawami trwającymi przez 30 dni może zostać wypisany (30 + 3 =) po 33 dniach od wystąpienia objawów”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY