Kultura dobra na wszystko – poznaliśmy program Jesieni Teatralnej

1394

Na scenie Muzy pojawią się m.in. Krystyna Janda i to w dwóch wersjach, Maciej Stuhr ze swoim stand-upem, krakowski Teatr Bagatela ze spektaklem „Policja. Noc zatracenia” czy Teatr Śląski z Katowic z Hitlerem, który trafia do czasów współczesnych. A to tylko mały fragment tego, co przygotowano w ramach tegorocznej, 16. już Jesieni Teatralnej. Rezerwacja i sprzedaż biletów ruszą 5 sierpnia. Tradycyjnie nie zabraknie też koncertów i przedstawień dla najmłodszych widzów.

Od lewej: Gabriela Donczew, Małgorzata Życzkowska-Czesak, Krystyna Huzarewicz

– Dzisiaj w Radiu Nowy Świat usłyszałam taką informację, że w Belgii w stanach depresyjnych i w wypaleniu zawodowym zapisują ludziom spacery po lesie oraz udział w kulturze. I my właśnie w ramach recepty chcemy zaprosić na 16. Jesień Teatralną, którą rozpoczynamy 5 października spektaklem według Mrożka i Saramonowicza Teatru Bagatela „Policja. Noc zatracenia” – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza, dodając, że w tym roku widzowie będą mogli – zresztą jak zwykle – obejrzeć wiele ciekawych spektakli.

W repertuarze tegorocznej Jesieni Teatralnej znalazły się między innymi przedstawienia: „Dobrze się kłamie” oparte na pomyśle włoskiego filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, którego adaptację i tłumaczenie przygotował Bartosz Wierzbięta – mistrz dowcipnych dialogów, znany m.in. ze „Shreka” czy „On wrócił” Teatru Śląskiego z Katowic, w którym dowiadujemy się, co by było gdyby Hitler trafił do czasów współczesnych, czasów mediów społecznościowych.

Osobom, którym podobał się film „Teściowie” do gustu powinien natomiast przypaść spektakl „Wstyd”, którego autorem jest Marek Modzelewski, scenarzysta wspomnianej produkcji.

W Lubinie zagości Maciej Stuhr z programem „Mam to wszystko w standupie!”. W tym przypadku sprzedaż biletów już trwa i odbywa się nie przez kasę Muzy, ale zewnętrznie przez stronę internetową www.adria-art.pl.

Swój program „MaminSzymek” zaprezentuje Szymon Majewski. Lubińska publiczność w ramach tegorocznej Jesieni Teatralnej zobaczy również na scenie Muzy Krystynę Jandę i to dwukrotnie.

– Raz w osławionym i myślę, że najweselszym jej monodramie „Shirley Valentine”, który pokazywaliśmy kilkanaście lat temu na scenie Muzy. Drugi raz w komedii kryminalnej, gdzie gra porządkową, która pomaga pewnemu inspektorowi w śledztwie – ten spektakl to „Lily” – wylicza dyrektor Muzy Małgorzata Życzkowska-Czesak. – Oczywiście nie zabraknie też rzeczy poważniejszych. W Centrum Kultury Muza teatr obecny jest właściwie cały rok. Natomiast jesienią chcemy pokazywać spektakle, które w jakimś sensie komentują rzeczywistość, nie tylko weselsze i takie, które wprawiają nas w doby nastrój, ale też takie, które zmuszają do myślenia. Chociaż nie ukrywam, że publiczność w dzisiejszych czasach najbardziej lubi się śmiać – przyznaje.

– Żadna nasza komedia nie jest czystą komedią, tak samo każdy dramat nie jest tylko dramatem. Tak jak w życiu: śmiech miesza się z refleksją, czasem z przestrachem – dodaje Gabriela Donczew z Centrum Kultury Muza, radząc, by przy wyborze spektakli z repertuaru Jesieni Teatralnej nie kierować się tylko gwiazdorską obsadą: – Czasem te niepozorne obsady to są fantastyczni aktorzy, którzy zachwycają i powodują, że przychodzimy do domu i jeszcze żyjemy tym, co widzieliśmy. Oczywiście warto się śmiać, ale teatr jest też po to, żeby wzbudzać jakieś myśli, emocje, komentować rzeczywistość – podkreśla.

Jak co roku nie zabraknie też spektakli dla młodszych widzów. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu pokaże „Kota w butach”, a Teatr Papahema z Białegostoku – „Alicję po drugiej stronie lustra”. Ponadto na scenie Muzy pojawi się „Bing na żywo”, a przed świętami Bożego Narodzenia zagości „Opowieść wigilijna”.

– Jesień Teatralna to przede wszystkim święto teatru, więc koncerty są delikatnym dodatkiem do tego projektu. Może nie jest ich wiele, ale są to naprawdę perełki – mówi Krystyna Huzarewicz z Centrum Kultury Muza. – W tym roku zaczynamy od „Siesty w drodze”. Po raz czwarty Marcin Kydryński przywiezie do nas fantastyczną wokalistkę Nancy Vieirę. Posłuchamy – jak on to mówi – muzyki szczęśliwej.

Później będzie można posłuchać Natalii Podwin, która zaśpiewa utwory Amy Winehouse, zespołu Dikanda, Stanisławy Celińskiej oraz Leszka Możdżera.

– Udało nam się na Dzień Kurtyny zaprosić pana Leszka Możdżera. Jesteśmy zaszczyceni, tym bardziej, że zgodził się wykonać jeden utwór wspólnie z chórem Concordia – dodaje dyrektor Muzy.

Szczegółowy repertuar tegorocznej Jesieni Teatralnej można znaleźć na stronie ckmuza.eu. Jest jeszcze chwila, by się z nim zapoznać, ponieważ rezerwacja i sprzedaż biletów ruszą 5 sierpnia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY