Kubot i Melo z wielkoszlemowym tytułem!

193

Łukasz Kubot wywalczył swój drugi wielkoszlemowy tytuł! Pochodzący z Lubina tenisista w parze z Brazylijczykiem Marcelo Melo stoczyli w finale Wimbledonu prawdziwy bój i po pięciu setach wygrali z parą Marach/Pavić 3:2 (5:7,7:5,7:6(2),3:6,13:11).

A tak wygląda dach nad kortem centralnym

Decyzja o zamknięciu dachu została podjęta. Mamy dłuższą przerwę. Ok 10 minut.

11:11

Chwilowa przerwa, sędziowie zastanawiają się nad zamknięciem dachu nad kortem

11:10

10:10

10:9

Dotychczas najlepszym osiągnięciem Łukasza Kubota w grze podwójnej w turniejach wielkoszlemowych było zwycięstwo w Australian Open 2014 (w parze z Robertem Lindstedtem). Oprócz tego lubinianin osiągnął półfinał w Melbourne w 2009 roku oraz ćwierćfinały na Wimbledonie w 2009 roku i Australian Open w 2011 roku (wszystkie w parze z Oliverem Marachem).

9:9

W przeciwieństwie do trzech pozostałych turniejów Wielkiego Szlema w nazwie nie ma słowa „Open”. Formalnie nazwa to The Championship

6:5 (40:15) – 3 piłki mistrzowskie

Jednym z symboli Wimbledonu od kilkunastu lat jest odstraszający z kortów gołębie sokół

4:3

Nikt nie chce stracić swojego serwisu. Wkraczamy w decydującą fazę seta, a zarazem całego meczu.

3:3

Kort centralny, na którym odbywa się finał to jedyny kort, na którym podczas turniejowych meczów nie pojawiają się reklamy sponsorów

3:2 – as serwisowy Łukasz Kubot

Pavić to do tej pory jedyny zawodnik, który nie stracił swojego podania

2:2

2:1

1:1

1:0

I tutaj warto przypomnieć mecz Wimbledonu Isner – Machut w 2010 roku. Pojedynek pomiędzy Amerykaninem a Francuzem trwał przez 11 godzin i pięć minut (!) i zakończył się wynikiem 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68 (!) dla zawodnika z USA.

Czwarty set dostarczył najmniej emocji, ale przed nami piąta ostatnia partia. Tutaj nie będzie tie-breaka, gramy do dwóch gemów przewagi!

1:2

Kolejna ciekawostka: Trawa na Wimbledonie zawsze jest przycinana do tej samej wysokości, czyli 8 mm.

1:1

0:1

Statystyki po 3. secie:

Kolejna bardzo wyrównana partia, jednak w tie-breaku duet Kubot/Melo nie dał najmniejszych szans swoim rywalom! Polak i Brazylijczyk o krok bliżej tytuły! Przed nami czwarty set…

3. set

Gem, set – Kubot/Melo! 2:1

6:6 tie-break (1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 4:2, 5:2, 6:2 – piłka setowa, 7:2)

Kubot/Melo – Marach/Pavić 1:0

Na korcie mamy 3 zawodników praworęcznych i jednego leworęcznego (Pavić)

1 set

17:06 Zaczynamy! Serwis Melo! 15:0

17:04 Kto najmocniej trzyma kciuki za Łukasza? Oczywiście mama, pani Dorota:)

17:02 Tymczasem na korcie twa rozgrzewka.

17:00 I jeszcze jedna ciekawostka: Każdego roku na Wimbledonie zjada się około 28 000 kg truskawek wraz z 7 000 litrów śmietanki. Truskawki ze śmietanką, słynny angielski przysmak, są już tradycyjnym deserem dla wszystkich widzów na Wimbledonie.

16:55 Wimbledon to coś więcej niż turniej…

16:40 Odliczamy minuty do finału debla panów!

16:38 Czas na pomeczowe wywiady. Wielka radość na twarzy triumfatorki singla.

16:35 Najszybszy serwis odnotowany podczas meczu na Wimbledonie wynosi 240 km/h i należy do Amerykanina Taylora Denta.

16:30 Garbine Muguruza triumfuje w finale kobiet. Tenisista z Hiszpanii pokonała w dwóch setach Venus Williams 7:5, 6:0. Czekamy na finał debla!

16:25 Podczas Wimbledonu obowiązuje tradycyjny dress-code (wszyscy gracze muszą występować w białych strojach).

16:03 Tymczasem w finale singla kobiet Garbine Muguruza prowadzi 1:0 w setach z Venus Williams. Po tym spotkaniu odbędzie się finał debla mężczyzn.

16:00 Wimbledon to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie

15:01 Łukasz Kubot i Marcelo Melo zaczną swój sobotni mecz o tytuł w deblu po finale singla kobiet, który rozpoczyna się po godzinie 15.

15:00 400 tysięcy funtów – tyle czeka na zwycięzców

14:50 Kto będzie miał dziś większe powody do radości?

14:41 A tak wygląda trawa na Wimbledonie 🙂

14:30 Kilka archiwalnych zdjęć Łukasza Kubota

14:25 Bardzo się cieszę, że Oliwer również wystąpi w tym finale, bo na niego zasłużył – mówi lubinianin.

14:20 Kibice tenisa w Polsce trzymają kciuki za polsko-brazylijski duet. Mecz Łukasza oglądać będą jego rodzice – Właśnie spełniają się marzenia mojego dziecka, a ja wiem, że to wszystko dzięki jego ciężkiej pracy – mówi Dorota Kubot, mama tenisisty.

14:13 Kubot i Melo rozstawieni są z numerem 4 ich dzisiejsi rywale z 16.

14:08 Debel to gra zespołowa, razem z Marcelo tworzymy team na korcie, ale i poza nim – mówi Łukasz Kubot.

Trzeba przyznać że wraz z Melo lubinian tworzy team bardzo udany. Współpraca obu tenisistów na korcie okazała się strzałem w dziesiątkę. Od początku wspólnej gry polsko-brazylijska para wygrała 13 meczów z rzędu na kortach trawiastych. Przed startem w Wimbledonie Kubot i Melo okazali byli najlepsi w imprezach ATP Masters 1000 w Miami i Madrycie, dotarli też do finału prestiżowego Indian Wells.

W wielkim finale Wimbledonu polsko-brazylijska para zagra z austriacko-chorwackim deblem Oliver Marach/Mate Pavić, który po wyrównanym półfinale pokonali chorwacką parę Franko Skugor/Nikola Mektić. Co ciekawe nie tak dawno Łukasz Kubot występował w parze z Oliverem Marachem, triumfując z Austriakiem w kilku turniejach deblowych ATP.

Łukasz Kubot to pierwszy polski tenisista od czasów Wojciecha Fibaka, który osiągnął pierwszą 100. rankingu tenisistów ATP, a następnie awansował do „pięćdziesiątki”