Krew pilnie potrzebna. RCKiK apeluje do dawców

1006

Szpitale w całym kraju alarmują, że brakuje krwi. Najmniej jest grup minusowych, ale potrzebne są także te plusowe. Z apelami o oddawanie krwi zwracają się także Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym również placówki z naszego regionu.

Fot. archiwum portalu

PILNE! Przyjdź i oddaj krew! – apeluje RCKiK we Wrocławiu. Najbardziej pożądane są grupy minusowe, szczególnie O Rh- i A Rh-.

Lato to ciężki czas dla centrów krwiodawstwa. W wakacje częściej dochodzi do wypadków i urazów, więc szpitale zgłaszają większe zapotrzebowanie na krew. Trwa także sezon urlopowy co oznacza, że dawców jest jak na lekarstwo – ich liczba spada nawet o połowę. Z tego też powodu część szpitali zmuszona jest przesuwać zaplanowane wcześniej operacje.

– Tych dawców rzeczywiście jest mniej niż zwykle. W lipcu przyszło ich 850, a z reguły jest ich około tysiąca. Poza tym, krwi z grupy A- i 0- zawsze jest mniej na stanie – mówi Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Joanna Jarmolińska, kierownik RCKiK we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

– Teraz pacjent, żeby dostał taką grupę, jakiej potrzebuje, to często na zleceniu musimy pisać imię i nazwisko. W normalnych czasach, kiedy jest dużo dawców to robimy normalne zbiorcze zamówienie i nikt się nie pyta, dla kogo użyjemy krwi – wyjaśnia.

Sytuację pogarsza fakt, że wielu ludzi po powrocie z zagranicznych wakacji nie może oddawać krwi przez 28 dni. Mowa przede wszystkim o regionach w Europie, gdzie istnieje zwiększone ryzyko zakażenia się wirusem zachodniego Nilu.

– Takimi regionami są na przykład okolice Salonik, Belgradu, Bratysławy czy szereg miejscowości we Włoszech. Podobne obostrzenia się zawsze pojawiają latem. U nas lekarz w ostatnim czasie już dwa razy odroczył oddanie krwi, właśnie ze względu na powrót dawcy z takich regionów – podkreśla Joanna Jarmolińska.

W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY