Kręcenie śmigłem zabronione!

46

LUBIN. – Byłem tam z rodziną i to, czego doświadczyłem to normalna porażka! Tylko jeden udostępniony samolot, a kiedy za stery wsadziłem swojego 2,5-rocznego synka, usłyszałem od pana z boku żebym tylko niczego nie dotykał! – jeden z naszych Czytelników jest oburzony organizacją drzwi otwartych w lubińskim aeroklubie. – Chodziło o kręcenie śmigłem, a tego nie wolno absolutnie robić – odpowiada Józef Herczyński, dyrektor Aeroklubu Zagłębia Miedziowego.

 

Drzwi otwarte na lotnisku organizowane były w sobotę. Pogoda dopisała, więc na płycie lotniska pojawiło się wielu lubinian, a w szczególności rodzin z dziećmi. Pojechał i nasz Czytelnik z dwoma synami: 2,5- oraz 9-letnim.

– Jak ja mam wytłumaczyć maluchowi żeby nic nie robił, przecież dla niego to frajda, po co udostępniają w ogóle ten samolot, skoro nie wolno go nawet dotknąć? – pyta zdenerwowany lubinianin. – Zapytałem więc czy jest więcej atrakcji – były, ale wszystkie w powietrzu. Potem z kolei nie można było do nich podejść, ponieważ były zaparkowane w strefie niedostępnej dla oglądających. Paranoja jak film z czasów PRL-u! Na koniec mój 9-cio letni syn podszedł do zaparkowanego samolotu przy hangarze i zaraz usłyszeliśmy wołanie z oddali żeby go nie dotykać, bo samolot prywatny. Domyśliłem się że to samolot Dariusza Miłka, ale on na pewno by pozwolił pogłaskać swoje cacko – dodaje mężczyzna.

Dyrektor Herczyński przyznaje, że kojarzy podobną sytuację z sobotniego spotkania. – Ten pan wraz z synem kręcił śmigłem samolotu, a to jest surowo zabronione. Kręcenie śmigłem może spowodować samozapłon. Zdarzało się już, że komuś w ten sposób oberwało rękę, więc musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – podkreśla Józef Herczyński.

Władze aeroklubu tłumaczą też, że organizacja drzwi otwartych nie oznacza, że samoloty będzie można dotykać, czy nimi polatać. – Chodzi o przyjrzenie się naszej pracy, pooglądanie tych maszyn w powietrzu. Bo one są dostępne dla mieszkańców, można polatać nad Lubinem, ale tylko po zapisaniu na specjalne szkolenie – tłumaczy Józef Heryczyński z aeroklubu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY