Kręcą teledysk na rocznicę Zbrodni Lubińskiej

1524

Na Wzgórzu Zamkowym przy pomniku Solidarności nagrywano teledysk do piosenki stworzonej specjalnie z okazji zbliżającej się rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Efekty pracy muzyków z zespołu Postanowiłem Zmądrzeć będzie można zobaczyć i usłyszeć 31 sierpnia podczas Koncertu Wolności w hali widowiskowo-sportowej.

Klip powstaje do piosenki „Miał kolegów, opowieść robotnika”. Muzykę napisał Mariusz Tryniszewski, autorem tekstu jest Maciej Stefaniak.

– Na co dzień pracuję w Zespole Szkół MCKK i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, uczę między innymi wiedzy o społeczeństwie. Spostrzegłem, że fakty o Zbrodni Lubińskiej oddalają się od młodzieży. Szukaliśmy z Mariuszem takiego rozwiązania, które pozwoliłoby współczesnymi nośnikami przyswajalnymi przez młode osoby przedstawić jeszcze raz tę historię. I tak padł pomysł, by stworzyć piosenkę i nakręcić do niej klip. Otrzymaliśmy przy tym duże wsparcie od Urzędu Miejskiego w Lubinie – mówi Maciej Stefaniak.

Do zagrania w teledysku jego twórcy zaprosili lubinian. Na Wzgórzu pojawiło się kilkoro dzieci i trochę dorosłych, a wśród nich między innymi panie Teresa i Krystyna, które doskonale pamiętają wydarzenia z 1982 roku.

– Dużo pamiętam, dużo widziałam i dużo przeżyłam, także to, co tutaj się działo – mówi wskazując na tereny Wzgórza Zamkowego pani Teresa. – Widziałam, jak wieźli ich sukami, rzucali do samochodów, tylko nogi wystawały. Bałam się o syna, bo był przed wojskiem. To były straszne dni. Oby nikt więcej nigdy tego nie przeżył – dodaje pani Teresa.

O projekcie zespołu Postanowiłem Zmądrzeć zarówno pani Teresa, jak i pani Krystyna dowiedziały się z lokalnych mediów. Przyszły, by zobaczyć, jak tworzony jest teledysk i wspomóc twórców. Obie przyznają, że przed ujęciami trochę się denerwowały.

– Straszna trema – uśmiecha się pani Krystyna.

Dla twórców klipu był to już trzeci dzień zdjęciowy. Przed nimi jeszcze dogranie kilku zdjęć i rozpocznie się montaż. W teledysku muzycy oprócz zdjęć nakręconych na Wzgórzu wykorzystają fotografie Krzysztofa Raczkowiaka oraz archiwalne zdjęcia Lubina i fragmenty „Dziennika Telewizyjnego” z 1981 rok. Kręci go Black Bears Films, czyli Mirek i Ania Miśtak.

Oprócz piosenki i teledysku powstaje też komiks odnoszący się do Zbrodni Lubińskiej. Rysowali go uczniowie lubińskich szkół.

– Nad komiksem czuwają cztery osoby, między innymi Tomasz Bób z II LO, Agnieszka Dziamba, nauczycielka języka polskiego i Kamila Tworek ze Wzgórza Zamkowego. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem i za chwilę zostanie oddany do rąk czytelników, również dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Lubinie – dodaje Maciej Stefaniak. – Będzie się składał z 10-11 mniejszych komiksów – każdy stworzony przez inną osobę. Młodzież bardzo się przejęła i zaangażowała w ten projekt – przyznaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY