LUBIN
Kościół Zielonoświątkowy – Zbór w Lubinie
Za początek ruchu zielonoświątkowego powszechnie uznawane są dwie daty i dwie miejscowości: Topeka – 1901 rok i Los Angeles – 1906 rok. Chrześcijaństwo nurtu zielonoświątkowego kładzie nacisk na dwa duchowe aspekty wierzącego. Pierwszym z nich jest odrodzenie, a drugim chrzest Duchem Świętym. Krzewicielem i orędownikiem ruchu zielonoświątkowego w Europie był Thomas Ball Barratt (1862-1940), pastor metodystyczny z Oslo. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych pod koniec 1906 roku doznał przeżycia chrztu Duchem Świętym i po powrocie do Norwegii stał się gorliwym propagatorem nowej wiary zarówno w Norwegii, jak i innych krajach Europy.
Do Polski ruch zielonoświątkowy dotarł na początku XX wieku. W latach powojennych ruch ten był zdelegalizowany, w ramach akcji represyjnych prowadzonej przez ówczesne władze wobec wspólnot religijnych w Polsce.
Obecnie w Polsce Kościół Zielonoświątkowy jest czwartym, co do wielkości związkiem wyznaniowymi o tradycjach chrześcijańskich. Posiada własną wyższą uczelnię i kilka zaocznych seminariów. Kościół na szeroką skalę prowadzi działalność społeczną. Są to ośrodki dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu, domy dla osób bezdomnych, a także prowadzona jest działalność resocjalizacyjna w więzieniach.
Zbór w Lubinie powstał w latach 80. tych jako placówka Zboru „Anastasis” w Legnicy. Początkowo niewielka grupa wiernych spotykała się w mieszkaniach prywatnych. Bardziej dynamiczny rozwój społeczności nastąpił po roku 1990. Wówczas też powstały plany budowy budynku Kościoła przy ulicy Leśnej 6. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1994 r. Obecnie jest to jednokondygnacyjny budynek o dość urozmaiconej bryle i powierzchni około 600 m2. Oprócz sali do nabożeństw na około 250 osób, w obiekcie znajdują się sale lekcyjne, świetlica, kawiarnia, księgarnia i kancelaria oraz pomieszczenia gospodarcze.