Do godz. 14.00 potwierdzone były w sumie 93 przypadki zakażenia koronawirusem. 11 z nich dotyczyło Dolnego Śląska, żaden jednak powiatu lubińskiego.
Liczba zakażonych zaczęła wyraźnie rosnąć. Tylko w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,5 tys. testów na obecność SARS-Cov-2 (w sumie od początku epidemii w Polsce – 4,4 tys.).
Potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. wielkopolskiego (Poznań), 1 z woj. lubelskiego (Lublin) i 5 z województwa łódzkiego (Łódź). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 93/2 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 14, 2020
Jak poinformował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, trzy osoby z naszego województwa, u których dziś potwierdzono obecność wirusa, są w dobrym stanie.
Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 297
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1 076
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania – 100.
Aby zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa, dziś w nocy zamknięte zostaną granice Polski. Wjazd do kraju będzie się wiązał z rygorystyczną kontrolą i 14-dniową kwarantanną. Dotyczy to też Polaków wracających do kraju. Nie uchroni nas to jednak przed dużym wzrostem liczby zdiagnozowanych zakażeń, czego resort zdrowia spodziewa się w przyszłym tygodniu.
Lekarze podkreślają, że patogen SARS-CoV2, atakujący układ oddechowy, jest niebezpieczny dla osób starszych. Dlatego apelują do seniorów, by unikali wychodzenia z domu i kontaktów z młodymi ludźmi. Ci mogą bowiem nawet nie wiedzieć, że są nosicielami zarazka. Dużą ostrożność powinny zachować też osoby cierpiące na inne choroby, szczególnie autoimmunologiczne, cukrzycę czy choroby serca. W ich przypadku powodowane przez koronawirus zapalenie płuc również może mieć bardzo ciężki przebieg.
W kraju do tej pory nowy patogen spowodował śmierć dwóch osób, w tym jednej we Wrocławiu.