Korekta rozkładu jazdy na kolei. Zawieszone połączenie do Czech

1252

Osoby, które jutro lub w kolejne dni wybierają się w podróż pociągiem, powinny uważnie sprawdzić rozkład jazdy. W niedzielę, 8 listopada zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Ponadto Koleje Dolnośląskie zawieszają od 9 listopada kursowanie pociągów transgranicznych do Czech.

Korekta będzie obowiązywać od 8 listopada do 12 grudnia. Zaś 13 grudnia wprowadzony zostanie zupełnie nowy rozkład jazdy. 

Takie korekty w rozkładzie jazdy umożliwiają codzienne kursowanie kilku tysięcy pociągów pasażerskich i towarowych oraz prowadzenie inwestycji na torach, przejście prac w kolejne etapy np. po zakończeniu prac na jednym torze, rozpoczęcie na sąsiednim.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Również przewoźnicy publikują rozkład jazy na stronach internetowych. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach.

Od 8 listopada z i do Zgorzelca ponownie kursować będzie pociąg IC Nałkowska, który obecnie jeździ w skróconej relacji Białystok – Węgliniec – Białystok. Na trasie do Zakopanego kontynuowana jest komunikacja zastępcza na odc. Kraków – Zakopane za pociągi TLK Karpaty, TLK Małopolska, IC Witkacy (rel. Gdynia Gł. – Zakopane – Gdynia Gł.). Więcej na intercity.pl.

Fot. Koleje Dolnośląskie

Od niedzieli zmieni się też rozkład jazdy Kolei Dolnośląskich – o kilka minut przesunięte zostaną chociażby odjazdy z Lubina.

Największe zmiany w rozkładzie będą miały miejsce na odcinku Wrocław Główny – Jelcz Laskowice. Ze względu na przebudowę peronu i przejścia pod torami na przystanku Wrocław Brochów, pociąg nr 69500 relacji Legnica – Jelcz Laskowice przez Wrocław Główny (odjazd 4:54), kursował będzie z pominięciem przystanku osobowego Wrocław Brochów.

Nowy rozkład można znaleźć na stronie kolejedolnośląskie.pl.

Ponadto w związku z zaplanowanym przez rząd Republiki Czeskiej zamknięciem od poniedziałku (9 listopada) granic z Polską oraz krajowymi obostrzeniami, Koleje Dolnośląskie zawieszają do 12 grudnia połączenia na odcinkach Szklarska Poręba Górna – Harrachov oraz Międzylesie – Lichkov. Oznacza to, że nie będą również kursowały pociągi w relacji Praga – Wrocław – Praga, obsługiwane we współpracy z LeoExpress.

Ostatnie pociągi przejadą przez granicę 9 listopada. Będą to składy 66209 (LE) w relacji Kłodzko Główne – Lichkov oraz 69310 (KD) z Lichkova do Żmigrodu.

– Zamiar zamknięcia granicy państwowej strona czeska uzasadnia dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Polsce – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. – Są to linie o typowo turystycznym ruchu i to w obu kierunkach. Dlatego zarówno decyzja czeskich władz dotycząca ograniczenia wjazdu do Czech polskich obywateli, a także wdrażane w Polsce kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się oraz zamykanie obiektów handlowo-usługowych, sprawiają, realizowanie tych połączeń nie będzie po prostu możliwe.

Podróżując pociągami trzeba się liczyć ze zmianami. Są one wprowadzane w kolejowym rozkładzie jazdy kilka razy w roku. Pierwszy raz w grudniu i wtedy jest to całkowicie nowy rozkład, budowany zupełnie od podstaw. Ale to nie wszystko, bo pojawiają się także tzw. korekty rozkładu jazdy. Średnio raz na kwartał rozkład jest autonomicznie aktualizowany przez PKP PLK, głównie z powodu zmian w planie remontów.

Rozkład jazdy Wrocław Główny – Legnica – Lubin – Głogów od 8 listopada