Koreańskie holtery pomogą dolnośląskim pacjentom

1070

50 miniaturowych urządzeń do wykrywania chorób serca trafi na Dolny Śląsk w ramach pilotażowego programu medycznego. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w Seulu, podczas misji gospodarczej województwa dolnośląskiego. Holtery kupi Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED.

Do diagnozowania arytmii i innych chorób zaburzających rytm pracy serca w Polsce powszechnie wykorzystywane są holtery EKG – niewielkie pudełka, z którego wychodzą przewody zakończone elektrodami. Elektrody mocowane są do ciała w określonych punktach i z nimi pacjent musi spędzić co najmniej 24 godziny, uważając, by nie naruszyć konstrukcji.

Urządzenia, które zamierza kupić DOLMED, to zaledwie jedna elektroda, umieszczona w małym, szczelnym opakowaniu, naklejanym w górnej części klatki piersiowej. Pacjent nosi aparat nieprzerwanie przez dwa tygodnie, co pozwala na uzyskanie dużo dokładniejszego zapisu pracy serca i wykrycie zakłóceń nawet niewielkich lub pojawiających się nieregularnie. Chory może też sam zaznaczyć, kiedy poczuł się gorzej – wystarczy, że naciśnie wtedy przycisk na aparacie.

– Mamy około osiemnastu rodzajów arytmii serca, z których trzy powodują szczególne pogarszanie się stanu zdrowia pacjentów. Dzięki naszemu urządzeniu jesteśmy w stanie kontrolować je wszystkie – wyjaśnia Jong Ook Jeong, prezes produkującej miniholtery firmy ATsens.

Koreańczycy stosują w szpitalach miniholtery od 2019 r. W Europie urządzeń tych używają placówki medyczne m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Grecji. DOLMED na potrzeby swojego pilotażowego programu kupi 50 rejestratorów. Trafią do pacjentów, którzy otrzymają skierowanie na badanie tą metodą. Do placówki mogą zgłaszać się pacjenci z całego regionu, w tym Lubina.

– Planujemy uruchomić ten pilotaż w pierwszym kwartale przyszłego roku. A już 1 grudnia pokażemy holter na konferencji medycznej w Jakuszycach – zapowiada Marcin Lerner, wiceprezes DOLMED-u.

Od lewej: wicemarszałek dolnośląski Grzegorz Macko, członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, prezes ATsens Jong Ook Jeong, wiceprezes DOLMED-u Marcin Lerner, ambasador RP w Korei Piotr Ostaszewski i Michał Rado, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

List intencyjny podpisany został w ambasadzie Polski w Seulu, podczas trwającej właśnie misji gospodarczej realizowanej w ramach projektu Going Global 2.0. W Korei prezentuje się 15 dolnośląskich przedsiębiorstw z różnych branż, m.in. nowoczesnych technologii i spożywczej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY