Kilkadziesiąt zdjęć prezentujących poszczególne etapy budowy chilijskiej kopalni, a także fotografie i materiały na temat jej patrona, geologa Ignacego Domeyki można obejrzeć w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Dziś w kulturalnej placówce odbył się wernisaż, na którym pojawili się przedstawiciele lokalnych samorządów i KGHM. – Przyjmując w Sierra Gorda patronat wybitnego polskiego geologa i inżyniera górnictwa, chcemy podkreślić, że jako spółka globalna nie zapominamy o naszych korzeniach. Inwestując w Chile, podążyliśmy śladami wielkiego Polaka, który podobnie jak my podjął odważną decyzję o wyruszeniu w świat – mówi prezes KGHM, pomysłodawcy wystawy, Herbert Wirth.
Mimo że kopalnia w Chile funkcjonuje od końca lipca tego roku, jej oficjalne otwarcie odbyło się w środę, 1 października. Tego samego dnia w Lubinie pojawiła się wystawa fotograficzna, prezentująca skalę inwestycji miedziowej spółki. Na dziś zaplanowano natomiast jej wernisaż.
Jego otwarcie było poprzedzone projekcją filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Miedź czy nie mieć?”, który prezentuje największą inwestycję w historii polskiej gospodarki – Sierra Gorda.
Podczas wystawy na pierwszym piętrze Muzy zaprezentowano około pięćdziesięciu zdjęć dokumentujących m.in. historię budowy Sierra Gorda. Oprócz materiałów dotyczących inwestycji, ekspozycja zawiera także fotografie ilustrujące życie i osiągnięcia Ignacego Domeyki, patrona chilijskiej kopalni. Wcześniej ekspozycję prezentowano także w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W Muzie pojawili się także górnicy, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć zagraniczną inwestycję KGHM. – Sierra Gorda zrobiła na mnie ogromne wrażenie – mówi Wojciech Konieczny, strzałowy z ZG Polkowice-Sieroszowice. – Masa stali, a to wszystko doskonale skomputeryzowane. To jest olbrzym. Robi ogromne wrażenie – dodaje Marian Tryzno z Huty Miedzi „Cedynia”.
– Wierzę, że przetarty przez KGHM szlak w globalnej branży górniczej zostanie optymalnie wykorzystany przez polskie firmy, dla których będzie to impuls do międzynarodowej ekspansji i rozwoju – twierdzi Herbert Wirth, prezes KGHM.
– Jesteśmy dumni, że firma z naszego powiatu staje się coraz bardziej globalna, a jednocześnie pamięta o swoich korzeniach. Mamy nadzieję, że jej dobre pozwoli powiatowi na jeszcze prężniejszy rozwój – mówi przewodniczący rady powiatu, Krystian Kosztyła.
Wystawę można oglądać w Galerii na Piętrze Centrum Kultury Muza w Lubinie do wtorku, 21 października. Patronat honorowy nad ekspozycją objęło Ministerstwo Skarbu Państwa oraz Ambasada Republiki Chile w Rzeczypospolitej Polskiej. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Kułacz. http://youtu.be/FRhqnHjFyJU