Występ dedykowany przyjaciołom lubińskiego hospicjum zorganizowało Stowarzyszenie „Palium”. Koncert Zespołu Piosenki i Tańca Gwarkowie był formą podziękowania dla darczyńców, którzy wspierali jego budowę oraz tym którzy przekazali 1 % podatku na dalsze funkcjonowanie hospicjum w naszym mieście. Przypomnijmy, że Lubińskie hospicjum jest drugim na Dolnym Śląsku obiektem budowanym od podstaw.
– Pozostałe są adaptowane. Nasze było projektowane i budowane od podstaw, według nowych standardów. Cieszymy się z tego, ze je mamy, ale jeśli uda się je rozbudować to będziemy bardzo szczęśliwi. Jeśli nie, nadal będziemy je wspierać. Póki będę żył, to będę dbał o standard tego, co udało mi się zbudować – wyjaśnia Zbigniew Warczewski, prezes Stowarzyszenia „Palium”.
Obecnie hospicjum ma 450 darczyńców. Dzięki ich wsparciu możliwe jest pokrycie luk w budżecie i zakup bieżących środków higieny oraz leków.
– Trochę z dumą i kokieterią mogę powiedzieć, że na ostatnim walnym zgromadzeniu stowarzyszenia ordynator hospicjum Małgorzata Paluch powiedziała, że w tej chwili nic jej nie potrzeba. To dla nas ogromna satysfakcja. Mamy środki i gromadzimy je nadal, ponieważ czekamy na drugi etap rozbudowy hospicjum. Jest to konieczna inwestycja ze względu na fakt, że dotychczasowe 12 łóżek okazuje się być niewystarczające – tłumaczy prezes stowarzyszenia.
Obecnie hospicjum ma bowiem dwa priorytety: rozbudowę o kolejne 8-10 łóżek oraz zakup co najmniej kilku łóżek elektronicznych. Niestety brak jest jeszcze środków na sporządzenie planów rozbudowy, nie wspominając już o samym remoncie i wyposażeniu obiektu.
– Chcielibyśmy trafić do władz miasta i uświadomić im, że taka rozbudowa jest niezbędna. Z drugiej jednak strony chcemy podziękować wszystkim wspierającym nas ludziom dobrej woli – podkreśla prezes Warczewski.
Tegoroczny koncert był ostatnim, kiedy zarząd mógł zaprosić imiennie wszystkich darczyńców. Wskutek zmiany przepisów Urząd Skarbowy nie będzie mógł już przekazywać danych podatników, którzy przekazali 1% swojego podatku na rzecz hospicjum.
– Mamy w tym roku problem bo urząd skarbowy dopiero trzy miesiące po zakończeniu okresu rozliczenia może przekazywać środki i obawiamy się, że po raz pierwszy nie będziemy znać listy darczyńców – narzeka Warczyński.
Dlatego za naszym pośrednictwem zarówno prezes, jak i osoby, które na co dzień pomagają w hospicjum pragną podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za wszelkie dary i fundusze przekazane na konto Stowarzyszenia „Palium”.
Obecnie w hospicjum przebywa 12 pacjentów z całego regionu. Oczekujących jest kolejny tuzin, z tego względu liczy się każdy grosz, który przyczyni się do rozbudowy obiektu.
MS