Komunia na rękę nie jest profanacją!

1795

Komunia na rękę nie jest profanacją! – to oficjalne stanowisko Komisji liturgicznej Episkopatu, która odpowiada tym samym na kontrowersyjną akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”.

Kilka dni temu rozpoczęła się kontrowersyjna inicjatywa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi – „STOP Komunii świętej na rękę!”. Jak wyjaśniają inicjatorzy akcji „jest ona wyrazem troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej”. Jednocześnie przyznają, że taka praktyka była stosowana w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, ale pod szczególnymi warunkami. Wierny przed i po przystąpieniu do sakramentu mył dłonie, co miało zagwarantować, że przyjmie każdy okruch komunii i dzięki temu nie dojdzie do profanacji.

– Odchodzenie od udzielania Komunii Świętej do ust na rzecz podawania Jej na rękę nie ma – w naszej opinii – uzasadnienia także w przepisach sanitarnych. Hostia podawana przez Kapłana bezpośrednio do ust nie ma styczności z dłonią wiernego, która dotyka różnych powierzchni. Podawanie Komunii Świętej do ust jako bezpieczniejsze ze względów sanitarnych uznała m.in. grupa 21 lekarzy z Austrii oraz Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich we Włoszech – czytamy na oficjalnej stronie piotrskarga.pl.

Zdaniem pomysłodawców akcji „najpełniejszą czcią do Najświętszego Sakramentu” przyjęcie Komunii świętej do ust i w postawie klęczącej.

Akcja cieszyła się w internecie tak dużą popularnością, że postanowili odnieść się do niej przedstawiciele episkopatu. – W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust, to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne – mówi biskup Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Zdaniem duchownego „niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu”

– Nie można też stwierdzić, iż Komunia święta na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię świętą na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii – dodaje biskup.

Pełna treść komunikatu Komisji liturgicznej Episkopatu dostępna jest na stronie diecezji legnickiej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY