Kolejny tuzin pociągów dla KD

3154

12 pociągów Elf 2, kupionych w ramach umowy z 2021 r., trafi do Kolei Dolnośląskich do końca tego roku. Cztery sztuki zobaczymy już do końca czerwca. Łącznie do 2024 roku na Dolny Śląsk ma przyjechać 25 Elfów 2. W lipcu planowane jest natomiast otwarcie nowoczesnej hali serwisowej w Legnicy. Wartość tych dwóch ważnych inwestycji wynosi prawie 415 mln zł.

Fot. materiały prasowe KD

W ramach umowy z PESA do 2024 roku Koleje Dolnośląskie mają wzmocnić swój tabor o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów. Zdecydowaną większość, bo aż 65%, będą stanowiły pojazdy elektryczne. Wartość inwestycji wynosi 348,5 mln zł.

– Do końca 2023 roku, w ramach umowy z PESA, w halach Kolei Dolnośląskich pojawi się 12 nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów pasażerskich Elf 2. W połowie roku będziemy mieć już cztery sztuki. Inwestycja w tabor jest odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, którzy coraz chętniej wybierają kolej, jako swój środek transportu. Przypomnę tylko, że w 2022 roku pobiliśmy rekord, przewożąc 16 milionów pasażerów. To więcej niż przed okresem pandemii – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Fot. materiały prasowe KD

Już w lipcu Koleje Dolnośląskie planują uruchomić nową halę serwisową w Legnicy. Stan surowy obiektu został zamknięty i obecnie trwają prace wykończeniowe (roboty dachowe, instalacyjne, elektryczne), prowadzone są roboty żelbetowe, a także tynkarskie wewnątrz hali.

– Nowa hala serwisowa Kolei Dolnośląskich to kluczowa inwestycja kolejowa na Dolnym Śląsku. Dzięki niej zdecydowanie zwiększymy samodzielność w zakresie okresowych przeglądów i napraw taboru. Tym bardziej cieszy nas, że jej budowa jest już praktycznie na finiszu – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich i dodaje: – Nasze zdecydowane inwestycje w tabor wymagają równie zdecydowanych inwestycji w zaplecze serwisowe, takie jak budowa nowej hali. W konsekwencji stworzymy także nowe miejsca pracy. Już dziś zapraszam do zapoznania się ofertami pracy, które można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą przewyższającą 50 mln zł, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość prowadzonych prac sięga 65 mln zł.

Fot. materiały prasowe KD

2022 rok jest nie tylko sukcesem inwestycyjnym Kolei Dolnośląskich, ale także przewozowym. Z usług przewoźnika skorzystała w tym okresie rekordowa liczba 16 milionów pasażerów. To o prawie dwa miliony więcej niż przed pandemią. W 2019 roku KD przewiozło 14,1 mln osób.

W marcu 2022 roku pociągi powróciły na trasę do Świdnicy przez Sobótkę. Na torach pojawiły się hybrydy Kolei Dolnośląskich. Szybkie połączenie z centrum zyskali nie tylko mieszkańcy podwrocławskich miejscowości, ale i sami wrocławianie. Połączenie kolejowe alternatywną trasą z Wrocławia do Świdnicy było oczekiwane przez mieszkańców południowej części stolicy Dolnego Śląska, ale również Bielan Wrocławskich, Kobierzyc, Sobótki i Świdnicy, którzy zyskali bezpośrednie połączenia do stacji Wrocław Główny.

Po 22 latach kolej wróciła również do Chocianowa położonego na pograniczu Borów Dolnośląskich. Połączenie odbywa się w relacji Legnica – Chocianów – Legnica. Tylko w styczniu do pociągów Kolei Dolnośląskich na stacji w Chocianowie wsiadło i wysiadło 12 tys. pasażerów. Połączenia zostały również wznowione na tzw. Nadodrzance, dzięki czemu pociągami KD dotrzemy z Wrocławia do Głogowa przez Wołów, Brzeg Dolny i Ścinawę.

Fot. materiały prasowe KD

Koleje Dolnośląskie obchodzą w 2023 roku swoje 15-lecie. W tym roku odbędzie się również 100-milionowa podróż pociągiem dolnośląskiego przewoźnika. Przewoźnik oczekuje, że dojdzie do niej jeszcze w pierwszej połowie roku.

– Ten rok dla Kolei Dolnośląskich jest szczególny i postaramy się, by dał się zapamiętać jako wyjątkowy. Dlatego już dziś mogę zdradzić, że z okazji jubileuszu szykujemy kilka niecodziennych wydarzeń. Po zakończeniu budowy naszej hali serwisowej zorganizujemy na tym terenie dzień otwarty dla wszystkich chętnych. Miłośnicy podróży koleją będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, podczas weekendowego wyścigu pociągiem. Zaprosimy też na jubileuszową wystawę z okazji 15-lecia KD, którą przygotowujemy wspólnie z Muzeum Miedzi w Legnicy. To jednak nie wszystkie tegoroczne atrakcje, jakie przygotowujemy dla Dolnoślązaków, ale dziś więcej zdradzić nie mogę. Na pewno będzie ciekawie – dodaje Bartłomiej Rodak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY