Po raz kolejny przedstawiciele gmin z naszego regionu spotkali się by porozmawiać o schronisku dla zwierząt. Tym razem przedstawiono symulację kosztów budowy i utrzymania takiej placówki.
Spotkania dotyczące budowy schroniska odbywają się w lubińskim Starostwie Powiatowym, które podjęło się koordynacji projektem, już od dłuższego czasu. Reprezentanci gmin z regionu zainteresowani tym, aby schronisko powstało, spotykają się cyklicznie.
– Na początku zainteresowanych projektem było 19 gmin, do dziś zostało ich 14. Aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane, potrzeba od 10 do 14 gmin – stwierdza Krzysztof Olszowiak ze Starostwa Powiatowego w Lubinie.
Obecnie uczestnictwo w budowie schroniska deklarują m.in. Polkowice, Ścinawa, Prochowice, Rudna, Pęcław, Radwanice, Kunice, Zagrodno, lubińska gmina wiejska, Gaworzyce, Grębocice, Przemków i Chocianów.
Gminy zdecydowały, że założą spółkę komunalną, która zajmie się prowadzeniem schroniska. Każda gmina weźmie na siebie część kosztów związanych z przedsięwzięciem. Ich wysokość będzie zależeć od ilości mieszkańców w gminie.
Lubiński Urząd Miejski uważa jednak, że jest to niekorzystne rozwiązanie nie tylko dla gminy miejskiej Lubin, ale i dla pozostałych gmin.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy najbogatszą gminą i możemy ponieść większe koszty niż inni. Ale budowa i bieżące utrzymanie schroniska jest tak kosztowna, że wiele gmin, które na początku pojawiały się na spotkaniach w sprawie schroniska, zrezygnowały z tego – mówi Tadeusz Kielan, naczelnik wydziału infrastruktury w Urzędzie Miejskim w Lubinie. – Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby starostwo włączyło się w finansowanie budowy i utrzymania schroniska.
I takie stanowisko przedstawił urzędnik z gminy miejskiej Lubin obecny podczas spotkania. Wszyscy stwierdzili, że wyłapywanie psów i utrzymanie schroniska to według ustawy zadanie gmin, a nie powiatu.
– Tak, to zadanie gmin, ale środki na to można by skierować z Powiatowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. Sfinansowano z niego na przykład budowę kanalizacji, które to zadanie również przecież należy do gmin – dodaje Tadeusz Kielan.
Na zakończenie spotkania zlecono przygotowanie ekspertyzy prawnej, dotyczącej możliwości udziału finansowego powiatu w budowie schroniska.
MRT