Biskupi polscy wnioskują, aby jednym z przedmiotów maturalnych była religia. Pomysł budzi liczne kontrowersje. Wczoraj w tej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli kościoła z rządem.
Religia jako przedmiot dodatkowy została wprowadzona do szkół w latach 90 – tych. Z biegiem lat jej miejsce zaczęła zajmować etyka, gdyż coraz więcej uczniów sprzeciwiało się uczestniczeniu w zajęciach z religii. Ostatnio biskupi postanowili wystąpić o krok dalej i wprowadzić religię jako jeden z przedmiotów maturalnych.
Wczorajsze spotkanie z rządem opierało się jedynie na wymianie poglądów dwóch stron. Choć komunikaty były lakoniczne, to eksperci od edukacji nie mają wątpliwości, że matura z religii staje się coraz bardziej realna. Przekonują o tym sami biskupi, dla których najważniejsze było, że po zakończonym spotkaniu nie usłyszeli „nie” ze strony minister edukacji Katarzyny Hall. Sama Hall podkreślała, że wprowadzenie egzaminu maturalnego z religii wymagałoby pewnych zmian prawnych. Za przygotowanie matury miałaby odpowiadać strona kościelna.
Kościół zapewnia, że już wkrótce w dwóch diecezjach zostanie przeprowadzona pilotażowa matura próbna z religii. Jako argumenty potwierdzające słuszność pomysłu biskupi podają, iż matura z religii jest ważna dla uczelni i wydziałów teologicznych, które w oparciu o jej wyniki mogłyby przyjmować na studia.
Wśród krytyków pomysłu najczęstszym argumentem jest przede wszystkim zróżnicowanie wyznaniowe wśród uczniów.
– Czy jako uczeń prawosławny także będę mógł zdawać maturę z religii? Zresztą nawet na zajęcia z religii nie mogę chodzić, bo nie ma kto prowadzić dla nas katechez. Dlaczego więc ktoś miałby mi wliczać ocenę z religii do średniej – pyta Maciej Kowalczyk, jeden z lubińskich uczniów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej na razie ostrożnie wypowiada się w tej kwestii. Premier zaznacza jednak, że o wprowadzeniu religii na maturze zadecyduje rząd, a nie biskupi. Na wczorajszym spotkaniu nie zapadły decyzje wiążące w tej sprawie. Rząd analizuje sprawę egzaminu z religii. Kościół i rząd mają powołać wspólny zespół, gdyż poza maturą z religii biskupi oczekują też, że ocena z katechezy nadal będzie wliczana do średniej z ocen. Prawdopodobnie jeszcze w tym kwartale poznamy decyzję w tej sprawie. Wówczas okaże się też czy alternatywą dla nauczania religii będą zajęcia z etyki. Religia na maturze może się pojawić już w 2012 roku.
MS