Koleje Dolnośląskie wracają z wagonami rowerowymi

1492

12 marca wchodzi w życie kwartalna korekta rozkładu jazdy pociągów. W przypadku Kolei Dolnośląskich oznacza to powrót na niektóre trasy wagonów rowerowych i połączenia do dwóch turystycznych atrakcji.

Wagony rowerowe doczepione zostały do składów KD po raz pierwszy w zeszłym roku. Przewoźnik wprowadził takie wagony jako pierwszy w Polsce, ale na razie korzystać z nich można tylko na niektórych stacjach. Niestety, żadna z nich nie znajduje się na terenie Zagłębia Miedziowego. W tym sezonie turystycznym wagony rowerowe nadal będą pomagały w zwiedzaniu okolic Ślęży. Do stacji Sobótka i Sobótka Zachodnia rowerzyści będą mogli dotrzeć z dwóch kierunków: z Wrocławia i z Jaworzyny Śląskiej przez Świdnicę.

– Wielu rowerzystów chciało zacząć zwiedzanie wokół Sobótki na stacji położonej bliżej centrum. Po zeszłorocznym pilotażu wiemy już, że załadunek i rozładunek rowerów na stacji nie zajmuje tak dużo czasu, przez co wprowadzimy taką możliwość nie tylko na stacji Sobótka Zachodnia – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

To nie koniec atrakcji dla rowerzystów – dolnośląski przewoźnik uruchomi także specjalne pociągi do Doliny Baryczy: w weekendy o godz. 9:03 odjeżdżać będzie pociąg z Wrocławia do Milicza. Powrotny kurs z Milicza zaplanowany jest na godz. 18:58. Te połączenia będą realizowane od 29 kwietnia w soboty, niedziele i święta.

Z początkiem czerwca wrócą połączenia sezonowe z Wrocławia do Adršpach. Ze stolicy Dolnego Śląska do Czech będzie można dotrzeć pociągiem w soboty, niedziele i święta, dwa razy dziennie. Skład Sprinter „Skalne Miasto” wyjedzie z Wrocławia o godzinie 7:51, a Sprinter „Pełcznica” o 15:41. Z Adršpachu do Wrocławia pociągi odjadą o 10:45 i 18:45. Co ważne, w przypadku zakupu biletów „tam i z powrotem”, bilet jest ważny przez dwa dni, czyli do Adršpachu można się wybrać w sobotę i wrócić kolejnym pociągiem w niedzielę.

– Pociągi do czeskiego Adršpachu i Skalnego Miasta od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Proszę jednak pamiętać, o czym przypominają czescy gospodarze tej atrakcji, by bilety zarówno do Skalnego Miasta, jak i na same połączenia kolejowe, kupować on-line z odpowiednim wyprzedzeniem – podkreśla Bartłomiej Rodak.

W wiosennym rozkładzie jazdy pojawi się też kilka tras, na których będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa KD. Jedną z nich jest odcinek z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich, na którym znajduje się remontowany właśnie tunel kolejowy.

Od 13 do 16 marca oraz między 8 maja a 11 czerwca autobusy zastąpią pociągi także na odcinku Kłodzko – Ścinawka Średnia. Od 27 do 31 marca zamknięty będzie również odcinek Rokitki – Leszno Górne, a część połączeń komunikacji zastępczej będzie realizowana ze stacji Chocianów. Zastępcza komunikacja będzie również obowiązywać na odcinku Jawor – Przybyłowice. To utrudnienie potrwa od 8 do 15 maja.

– Wiele pociągów nieznacznie zmienia godzinę odjazdu. Podróżnych prosimy o sprawdzenie rozkładu jazdy obowiązującego od 12 marca. Rozkłady dostępne są między innymi na naszej stronie internetowej – wskazuje rzecznik KD.

Fot. materiały prasowe