Kolejarze apelują: nie skracajcie sobie drogi do śmierci

1379

O rozwagę i ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych apelują kolejarze przed Wszystkimi Świętymi. Od początku roku na przejazdach w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji. Wzmożony ruch w świątecznym okresie może tę liczbę zwiększyć.

Fot. Anna Znajewska Pawluk/PKP PLK

Przed Wszystkimi Świętymi kolejarze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei apelowali do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozsądek podczas specjalnych akcji promujących bezpieczną jazdę. 

Kolejowi Ambasadorzy Bezpieczeństwa przestrzegali użytkowników przejazdów przed najczęstszymi błędami – niezatrzymywaniem się przed znakiem STOP, lekceważeniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem rogatek, przejeżdżaniem pod opadającymi szlabanami. To właśnie te błędy są przyczyną 99 proc. wszystkich wypadków na przejazdach.

5 podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców to:

  • Zatrzymaj się przed znakiem STOP!
  • Nie lekceważ czerwonego światła na sygnalizatorze!
  • Nie wjeżdżaj na przejazd bez możliwości zjazdu!
  • Nie „ścigaj się” z opadającymi rogatkami!
  • W razie niebezpieczeństwa skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK!

Żółte naklejki PKP PLK znajdują na każdym przejeździe – na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne dane: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. 

źródło: materiały prasowe


POWIĄZANE ARTYKUŁY