W marcu uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych będą mogli obejrzeć dwa filmy w ramach Kina na Temat w lubińskim Heliosie.
26 marca najpierw, o godzinie 10 wyświetlona zostanie produkcja „Najlepsze, najgorsze wakacje”. A później, o godzinie 11 – „Zjazd absolwentów”.
Pierwszy z seansów przeznaczony jest dla grup gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a drugi dla młodzieży ze szkół średnich.
Kino na Temat to projekt, który ma zachęcać do częstszego i chętniejszego wyrażania opinii oraz aktywnego udziału w debatach społecznych.
Tematem przewodnim każdego Kina na Temat jest ważny społecznie temat, do którego nawiązuje wybrany film. Po każdym seansie odbywa się dyskusja z udziałem młodzieży, ekspertów i zaproszonych gości, zakończona głosowaniem nad tezą postawioną na początku spotkania. Spotkania w ramach akcji to doskonała okazja, by pokazać młodym ludziom, że dobry film może być medium, które w interesujący sposób mówi o tematach aktualnych i bliskich młodym.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.helios.pl
O filmach:
„Najlepsze, najgorsze wakacje” temat spotkania: „Poszukiwanie własnego Ja”
Pokazywana w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Sundance 2013 komedia nagrodzonych Oscarem scenarzystów „Spadkobierców” oraz producentów „Juno” i „Małej Miss”. Wzruszająca jak „Był sobie chłopiec” i zabawna jak kultowy serial „Cudowne lata”.
Nieśmiały nastolatek Duncan jedzie na pierwsze rodzinne wakacje z Trentem – nowym partnerem swojej mamy. Zapowiada się najgorsze lato w jego życiu. Nie dość, że Duncan sam o sobie nie myśli zbyt dobrze, to jeszcze Trent wyraźnie daje mu do zrozumienia, że jest totalnym zerem. Z dna rozpaczy wyciąga go nowopoznany przyjaciel Owen, któremu czasem brak rozsądku, ale na pewno nie brak optymizmu. Owen uczyni Duncana króla aquaparku i sprawi, że będą to jego najlepsze wakacje.
„Zjazd absolwentów” temat spotkania: „Skąd to się bierze, przemoc w szkole”
Wielopiętrowy film znanej z kontrowersyjnych akcji szwedzkiej artystki Anny Odell jest jednocześnie fabułą, dokumentem i performance’em. W 2009 roku Odell trafiła do szpitala psychiatrycznego po tym, jak usiłowała skoczyć z mostu. Jej próba samobójcza okazała się artystyczną inicjatywą, która podzieliła krytyków i społeczeństwo. Filmowy debiut Szwedki jest nie mniej odważny. Odell aranżuje sytuację, która choć kompletnie fikcyjna, odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Artystka powraca na ekranie do czasów szkolnych – była wówczas prześladowana przez rówieśników, co odcisnęło piętno na jej dalszym życiu. Kiedy nadchodzi kolejna rocznica matury, postanawia skonfrontować się z oprawcami, lecz ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że nie została zaproszona na klasowe spotkanie. Film jest rekonstrukcją zjazdu absolwentów z jej udziałem. Ale to dopiero połowa projektu – w drugiej części reżyserka obdzwania byłych kolegów z klasy, a także nagrywa ich reakcje podczas prezentacji filmu.