Kierowco, zmień opony na zimowe!

81

Policja apelują do kierowców o wcześniejsze przygotowanie się do zimy i wymianę opon z letnich na zimowe. Jak podkreślają funkcjonariusze to zwiększy nasze bezpieczeństwo na drodze oraz bezawaryjne użytkowanie samochodu.

Coraz chłodniejsze dni, przymrozki i zmienne warunki atmosferyczne to okres, który nie jednemu kierowcy spędza sen z powiek. Opady śniegu, błoto pośniegowe pojawiające się w chwili wzrostu temperatur, nisko świecące oślepiające słońce to tylko niektóre z czynników, wpływających na nasze bezpieczeństwo na drogach w okresie zimowym. 

 – Oblodzona nawierzchnia drogi powoduje często zmniejszenie przyczepności kół naszych pojazdów, co w połączeniu z jazdą z nadmierną prędkością może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Z pewnością bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a co za tym idzie, nasze zdrowie i życie leży w naszych rękach  – uważa asp. szt. Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Takie warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale też specjalnego przygotowania naszego pojazdu do okresu zimowego. Jednym ze standardowych zabiegów przygotowujących do niższych temperatur jest zmiana opon z letnich na zimowe. Wszystko po to, aby czuć się w nim bezpiecznie.

W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza wszyscy powinni poważnie zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Po pierwsze, opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach z prędkością 50 km/h, ma drogę hamowania o 23 m dłuższą, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe. 

Opony zimowe są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję, opona stwardniała nie zapewnia niczego poza niekontrolowanym poślizgiem.

Nie da się ukryć, że opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, aniżeli hamowanie w tym samych warunkach jadąc na oponach letnich. Specjalna rzeźba opon zdecydowanie wpływa na kierowanie pojazdem, czy choćby hamowanie, ale pamiętajmy na koniec, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.

Przed zimą warto też sprawdzić poziom wszystkich płynów w aucie i sprawność hamulców. Ważne jest też sprawdzenie świateł, które przy złym ustawieniu mogą oślepiać innych kierujących i ograniczać widoczność właścicielom pojazdów. Apelujemy też o dokładne oczyszczanie szyb ze szrony, a zimą ze śniegu.