KGHM: związkowcy zaczęli negocjacje z zarządem

10546

W Polskiej Miedzi rozpoczęły się dziś doroczne negocjacje płacowe. Na razie jednak swoje oczekiwania przedstawili tylko związkowcy – po raz pierwszy na inicjalnym spotkaniu nie padły żadne propozycje ze strony zarządu spółki.

Obowiązujący w KGHM układ zbiorowy pracy gwarantuje załodze rokroczną waloryzacje wynagrodzeń. Negocjacje mają na celu m.in. ustalenie wskaźnika podwyżek stawek osobistego zaszeregowania. W zeszłym roku pertraktacje z zarządem zakończyły się na drugim posiedzeniu. Niektórzy ze związkowców spodziewają się, że tym razem rozmowy mogą być trudniejsze.

– Uważamy, że realny wzrost wynagrodzeń nie może być niższy niż 20 procent. Takich podwyżek jeszcze nie było, ale też nie było takiej sytuacji gospodarczej jak obecnie. Żeby to osiągnąć, stawki osobistego zaszeregowania muszą wzrosnąć o 18 procent – wskazuje Leszek Hajdacki, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.

Zdaniem Piotra Trempały, kierującego Międzyzakładowym Związkiem Zawodowym Pracowników Dołowych przy Zakładach Górniczych „Rudna”, stawki zaszeregowania powinny pójść w górę o co najmniej 15 proc.: – Przeszeregowania powinny objąć 20 procent załogi, a dodatkowa nagroda roczna powinna wynieść 2,5 tysiąca złotych – dodaje. – Nie znamy stanowiska zarządu, ale mam nadzieję, że w czwartek zostanie nam przedstawiona propozycja, którą będziemy mogli przyjąć.

Szef miedziowej „Solidarności” oszczędnie podsumowuje przebieg negocjacyjnego spotkania: – Nie komentujemy przebiegu negocjacji w ich toku. Uważamy, że trzeba realnie zwiększyć wynagrodzenia załogi. Za nami pierwsza tura i teraz czekamy na propozycje zarządu. Rozmowy będziemy kontynuować w czwartek – mówi Józef Czyczerski.

Na temat szczegółów swojej propozycji nie wypowiada się też Marcin Braszczok, przewodniczący Związku Zawodowego „Miedziowi”: – To była rzeczowa rozmowa o wynagrodzeniach i problemach, jakie należy rozwiązać. Wszystkie związki idą w tym samym kierunku. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, wypłaty specjalnej nagrody z zysku i przeszeregowań, które naszym zdaniem powinny objąć 20 procent załogi.

Druga tura ważnych dla pracowników KGHM Polska Miedź rozmów zaplanowana jest na 26 stycznia, na godz. 11.