W 2013 roku ma szansę ruszyć elektrownia konwencjonalna w naszym regionie. List intencyjny m.in. w tej sprawie podpisali dziś szefowie KGHM, Energetyki Południe oraz EnergiiPro.
– Strony zgodnie wyraziły wolę współpracy w zakresie przeprowadzenia niezbędnych analiz, wyboru lokalizacji, określenia najlepszej technologii oraz opracowania potencjalnego modelu biznesowego wspólnej inwestycji polegającej na budowie elektrowni konwencjonalnej na terenie Dolnego Śląska – poinformował prezes KGHM Krzysztof Skóra.
Projekt budowy elektrowni konwencjonalnej o mocy 800-1100 MWe, w oparciu o węgiel kamienny lub gaz ziemny będzie poddany analizie. Przedmiotem badań będzie także ewentualne wykorzystanie węgla brunatnego znajdującego się w lokalnych złożach. – Zaznaczam jednak, że z uwagi na brak aktualnie technologii wydobycia węgla brunatnego bez znaczącej szkody dla środowiska naturalnego na razie nie zakłada się rozpoczęcia prac nad jego wydobyciem, choć tego nie wykluczamy – wyjaśnia Radosław Poraj – Różecki, rzecznik KGHM.
Budowa wstępnie mogłaby się rozpocząć w 2009 roku. Czy sfinansowania tej inwestycji podejmie się KGHM to będzie także przedmiotem analiz. – W tej sprawie muszą się porozumieć trzy podmioty – mówi Poraj – Różecki.
Jak dodają władze miedziowej spółki budowa elektrowni na Dolny Śląsku przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz stworzy znaczną ilość nowych miejsc pracy. Potencjalna inwestycja będzie również spełniać rygorystyczne wymagania w zakresie ochrony środowiska, w szczególności poprzez zastosowanie niskoemisyjnych technologii.
Umowa o współpracy, podpisana dzisiaj, określa zadania, jakich podejmą się wszystkie trzy strony. Do zadań KGHM należeć będzie wskazanie kilku potencjalnych lokalizacji elektrowni, udostępnienie informacji na temat dotychczas prowadzonych badań w tym zakresie oraz zdefiniowanie przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną. Do zadań TAURON Polska Energia (Energetyka Południe)należeć będzie ocena potencjalnych lokalizacji pod kątem wymagań technicznych i technologicznych, analiza możliwych do zastosowania technologii budowy bloków energetycznych, określenie propozycji paliwa oraz sposobu jego dostarczenia. Natomiast EnergiaPro będzie odpowiedzialna za analizę możliwości przyłączenia planowanej jednostki do krajowego systemu elektroenergetycznego, a w szczególności określenie niezbędnej rozbudowy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych na tym terenie, a także współpraca z Operatorem Systemu Przesyłowego pod kątem identyfikacji możliwości wyprowadzenia mocy w poszczególnych lokalizacjach.
Zadaniem wspólnym dla wszystkich partnerów będzie określenie potencjalnego modelu biznesowego przedsięwzięcia. Strony zobowiązały się do zachowania w poufności wszelkich informacji oraz wyników prac, które powstaną we wzajemnej współpracy.
KaSt