KGHM zabierze studentów do kopalni

21

To ogromna szansa dla studentów z naszego regionu, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w kopalniach – KGHM podpisał właśnie list intencyjny z grupą uczelni technicznych: Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską i Politechniką Wrocławską. W ramach współpracy Polska Miedź zabierze studentów kierunków związanych z wydobyciem na praktyki w kopalniach na całym świecie.

Jak podaje Agencja Informacyjna Newseria, pierwsi studenci i naukowcy będą mieli szansę na wyjazd już w tym roku.

– To daje przede wszystkim szanse młodym ludziom do tego, żeby mogli praktykować we wszystkich naszych aktywach. A już jest gdzie, bo przypomnę, że mamy w Chile dwa znaczące, w Stanach Zjednoczonych dwa, w Kanadzie cztery, jedno w Grenlandii, jedno w Niemczech, ale też w naszych jednostkach w Polsce. To jest fantastyczna paleta dla studentów, żeby mogli zapoznać się i poćwiczyć na „organizmie żywym”– mówi Newserii prezes Polskiej Miedzi Herbert Wirth.

Rektorzy wspomnianych uczelni nie kryją – taka współpraca do dla nich przełom. Chociaż uczelnie od dawna stawiają na zajęcia praktyczne i współpracę z firmami, to oferty na taką skalę dotąd nie było.

– Jest to przełomowa sytuacja – dodaje prof. dr hab. inż Wojciech Ciężkowski, dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. – Uczelnie we współpracy z KGHM będą miały duże możliwości, obejmujące nie tylko praktyki w Polsce, ale zarówno studenci, jak i pracownicy będą mogli wyjeżdżać do zagranicznych kopalń KGHM w Chile, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie – mówi Newserii.

Na razie program ma objąć kilkadziesiąt osób, ale Polska Miedź w przyszłości chciałaby go rozszerzyć o kolejne uczelnie, także o profilu ekonomicznym.

– Docelowo w przyszłości chcemy to rozszerzyć na inne uczelnie, myślę tu o SGH, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w Poznaniu, jak również może te uczelnie, które kształcą specjalistów np. w dziedzinie środowiskowej. Najlepszą drogą do tego, żeby mieć kompetentnych pracowników, to zacząć ich kształcić na własnym poletku – tłumaczy Newserii prezes Wirth.


POWIĄZANE ARTYKUŁY