KGHM udziałowcem strefy ekonomicznej

33

KGHM stał się właścicielem 12,24 procent udziałów w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W zamian za rolę mniejszościowego akcjonariusza przekazał strefie pakiet 84,93 procent udziałów w Legnickim Parku Technologicznym Letia.

Letia to ponad 10 tys. m² przestrzeni biznesowej w dwóch lokalizacjach w centrum Legnicy (przy ul. Rycerskiej i Złotoryjskiej), wirtualne biuro, pracownie, laboratoria, centrum szkoleniowe i prawie 30 hektarów świetnie skomunikowanych terenów inwestycyjnych w okolicach Huty Miedzi, autostrady A4 i nowo budowanej drogi S3. Włączenie tych zasobów do majątku LSSE pozwoli zwiększyć jej przewagę konkurencyjną nad trzynastoma innymi strefami w Polsce. Wśród tych konkurentów dwóch kładzie szczególny nacisk na współpracę z firmami z branż nowoczesnych technologii – mowa tu o Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni , wspierającym firmy z branży stoczniowej i inżynierii morskiej oraz o Krakowskim Parku Technologicznym, gdzie ulokowała się m.in. spółka Comarch.

– Planujemy stworzenie w dotychczasowej siedzibie Parku centrum biznesowego z prawdziwego zdarzenia, obszaru otwartego na innowacyjne pomysły przedsiębiorstw i służącego wsparciem w ich realizacji. To tutaj swoje miejsce spotkań będą mieli m.in. partnerzy klastrów: motoryzacyjnego, edukacyjnego i lotniczego rozwijanych w Strefie. Chcemy jeszcze lepiej wykorzystać potencjał Letii i zwiększyć jej rozpoznawalność. Naszym celem jest, aby Park stał się miejscem przyjaznym dla inwestorów oraz alternatywą dla centrów biznesowych rozwijanych np. we Wrocławiu – przekonuje Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pomysł przejęcia Legnickiego Parku Technologicznego Letia pojawił się kilka miesięcy temu i związany był między innymi z nową koncepcją funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, zaproponowaną przez Ministerstwo Gospodarki. Czternaściie działających w kraju stref ma nie tylko dawać przedsiębiorcom ulgi, ale także cały pakiet wsparcia połączony z edukacją, współpracą z samorządami, budową infrastruktury drogowej oraz rozwijaniem innowacyjnych aspektów działalności firm.

– Oprócz możliwie najlepszej oferty inwestycyjnej, przedsiębiorcy powinni uzyskiwać w strefie ekonomicznej wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu. Na co dzień potrzebują swoistego centrum przedsiębiorczości, w którym mogliby łączyć swój potencjał, dokształcać pracowników, czerpać wiedzę z zakresu wsparcia unijnego i nawiązywać kontakty biznesowe, tak cenne zwłaszcza z perspektywy lokalnego rynku pracy oraz współpracy z samorządami. Dzięki Letii, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stanie się jedną z takich stref plus – mówi Dorota Włoch, wiceprezes LSSE.

Oprócz LSSE współwłaścicielami Letii pozostają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (15,04%) i Politechnika Wrocławska (0,03%).


POWIĄZANE ARTYKUŁY