KGHM. Nowe kopalnie, nowe złoża

13

Budowa kolejnych kopalni i poszukiwanie nowych złóż, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnego poziomu produkcji w szybach już istniejących – takie są priorytety KGHM na najbliższy czas. O szczegółach zarząd spółki opowiadał podczas prezentacji wyników finansowych za pierwsze półrocze.

Dziś dla Polskiej Miedzi kluczową rolę odgrywa rozruch kopalni odkrywkowej Sierra Gorda w Chile. KGHM ma się czym pochwalić, bo to jeden z najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie. Pierwszy urobek wydobyto już w lipcu tego roku. Teraz ważne jest osiągnięcie mocy produkcyjnych i przygotowanie fazy drugiej. A to – jak mówi wiceprezes Jarosław Romanowski – m.in. eksploatacja złoża Catabela. Aktualnie KGHM prowadzi kampanie eksploracyjne.

– Wiele razy podkreślaliśmy, że wokół kopalni istnieje potencjał dodatkowych złóż. W związku z tym zakładamy, że w tym samym zakładzie będzie możliwe przerobienie również innych odkrywek, które uda nam się w tym miejscu wybudować. To dodatkowo zwiększy zasoby finansowe – podkreśla wiceprezes Romanowski.

Niedawno miedziowa spółka podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Tym samym KGHM dysponuje kwotą 2 mld zł, które może przeznaczyć na kluczowe inwestycje, m.in.: rozbudowę zbiornika Żelazny Most, projekt Victoria w Kanadzie oraz Głogów Głęboki Przemysłowy.

– Są to newralgiczne projekty z punktu widzenia naszej spółki. Na to przede wszystkim wydawać będziemy pozyskane środki – zaznacza wiceprezes Marcin Chmielewski.

Ważną inwestycją z punktu widzenia wzrostu wartości firmy jest projekt Victoria w Kanadzie. – W ostatnim 50-leciu jest to jedno z ciekawszych odkryć geologicznych. Złoża są bardzo bogate w metale szlachetne – platyna, pallad, złoto i nikiel. Zależy nam, aby jak najszybciej uruchomić tam wydobycie. Mamy dwie spółki, wyspecjalizowane w budowie kopalń – w Polsce PeBeKa, a w Kanadzie DMC. Będą one ze sobą współpracować przy budowie szybu. Cała infrastruktura niezbędna do realizacji inwestycji jest już gromadzona. W 2019 roku chcielibyśmy ruszyć z produkcją – dodaje.

Istotnym dla KGHM projektem wydobywczym w Polsce jest też Głogów Głęboki Przemysłowy. W kwietniu udało się uruchomić poziom 1200 metrów, mimo trudnych warunków otoczenia.

– Jeszcze w latach 90-tych wydawało się, że tak głęboko wydobycie miedzi jest niemożliwe. Dzisiejszy rozwój technologii pozwala na to. Mało tego, budujemy szyb o głębokości 1340 m, który będzie największy w całym Zagłębiu Miedziowym. W tej chwili ma on głębokość 250 m. Zostanie uruchomiony w 2019 roku. Na razie to dla nas duże wyzwanie technologiczne, które wymaga nakładu sporych środków finansowych – podkreśla Marcin Chmielewski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY