Decyzja o referendum w sprawie budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego już zapadła, teraz czas na kampanię informacyjną. Władze gminy wiejskiej Lubin zamierzają podjąć szereg działań, aby do urn poszło jak najwięcej mieszkańców.
Jak wskazuje wójt gminy Irena Rogowska, powodzenie wrześniowego referendum zależy właśnie od samorządowców, radnych i sołtysów. To oni powinni bowiem przekazać mieszkańcom informacje o skutkach wydobycie węgla metodą odkrywkową.
– Zgłosiło się już do mnie kilku przedsiębiorców, którzy zadeklarowali pomoc w szerokiej akcji informacyjnej. Zamierzamy wydrukować ulotki, organizować zebrania z udziałem specjalistów od geologii, tak, aby każdy mieszkaniec gminy wiedział w czym wiąże się odkrywka. Nie chodzi nam o przekonywanie ludzi, żeby głosowali przeciw kopalni, ale żeby mieli pełen obraz sytuacji, poszli do urny i oddali świadome głosy – przekonuje wójt Rogowska.
Samorząd opracował już nawet kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum gminnego. Otwiera go właśnie rozpoczynająca się kampania referendalna służąca wyjaśnieniu istoty problemu, a kończy przekazanie przewodniczącemu obwodowych komisji wyborczych spisu mieszkańców uprawnionych do głosowania na 24 godziny przed referendum, czyli 26 września. W międzyczasie, do 27 sierpnia, powalana zostanie też komisja do przeprowadzenia referendum gminnego oraz sporządzony zostanie spis mieszkańców uprawnionych do głosowania.
Podczas referendum, 27 września, mieszkańcy otrzymają jedną białą kartę do głosowania w formacie A4. Znakiem „X” trzeba będzie zaznaczyć: „Czy jesteś za budową na terenie Gminy Lubin kopalni odkrywkowej węgla brunatnego”.