Na razie tylko jedna rodzina w Lubinie dopełniła wszystkich formalności i wkrótce otrzyma Kartę Dużej Rodziny. Każda wielodzietna rodzina, czyli wychowująca troje lub więcej dzieci, może starać się o taką kartę, uprawniającą do różnych zniżek. Wniosek należy złożyć w lubińskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Co daje Karta Dużej Rodziny? Jej posiadacze mogą między innymi kupić taniej bilety do muzeów czy skorzystać ze zniżki przy zakupie biletów na pociąg. Lista uprawnień, ulg i zwolnień dostępna jest na stronie www.mpips.gov.pl
W Lubinie nad wprowadzeniem ulg dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny zastanawia się między innymi Centrum Kultury Muza. – Bardzo chętnie wprowadzilibyśmy dla posiadaczy tej karty tańsze bilety na filmy i koncerty. Jesteśmy jednak uzależnieni od dystrybutorów. Właśnie prowadzimy z nimi konsultacje. Więcej informacji podamy wkrótce – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Muzy.
Karta Dużej Rodziny to część rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, który został przyjęty w maju tego roku. Przysługuje ona rodzicom, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub jeśli dziecko uczy się w szkole – do 25. roku życia. Ograniczenia wiekowe nie dotyczą dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kartę mogą otrzymać również rodzice zastępczy lub osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, a także dziecko, nad którym rodzic sprawuje rodzinną pieczę zastępczą oraz pełnoletni wychowanek rodzinnej pieczy zastępczej, pozostający w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.
Karta przyznawana jest bezpłatnie. Aby ją otrzymać, lubinianie muszą złożyć wypełniony wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie przy ulicy Kilińskiego 25a, w pokoju nr 227. Wnioski dostępne są na stronie www.mops.lubin.pl . Można je także otrzymać w MOPS-ie, w pokoju 227.
Składając wniosek o Kartę Dużej Rodziny trzeba również pokazać oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających uprawnienie do jej przyznania, między innymi:
– dokument potwierdzający tożsamość,
– w przypadku dzieci do 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość,
– w przypadku dzieci powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce,
– w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
– w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
– w przypadku osób, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – zaświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.