Już wkrótce musimy się spisać

2149

Pytania są dosyć szczegółowe – będziemy musieli odpowiedzieć gdzie pracujemy, gdzie mieszkamy, jakie jest wyposażenie naszego domu czy mieszkania. Ale co ważne – to obowiązek każdego dorosłego Polaka – już wkrótce rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Spis ludności to – jak podaje encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. To czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”.

Według zaleceń ONZ spis organizuje się go co 10 lat. Najbliższy rozpocznie się już 1 kwietnia i tradycyjnie organizuje go Główny Urząd Statystyczny. Spisać musi się każdy i w tym samym czasie, bo tylko wtedy badanie daje wiarygodny wynik. Jeśli ktoś odmówi udziału w badaniu, musi się liczyć z karą finansową.

Na pytania dotyczące naszego życia, pracy, liczby domowników, miejsca zamieszkania itp. możemy odpowiedzieć telefonicznie lub bezpośrednio – podczas kontaktu z rachmistrzem lub poprzez formularz internetowy. Aby dokonać samospisu należy wejść na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnić odpowiedni formularz. Będzie on dostępny od 1 kwietnia. Na tej samej stronie znajdziemy też więcej informacji na temat spisu, możemy też sprawdzić na jakie pytania będziemy musieli odpowiedzieć.

Według podawanych obecnie informacji spis potrwa do 30 czerwca 2021 roku, choć są plany, by termin ten wydłużyć do końca września.

Należy pamiętać, że nasz udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku. GUS zapewnia, że dane, które podamy, będzie chronić tajemnica statystyczna.

GUS_Plakat A3 Pionowy GUS_Ulotka DL_99x210

GUS_Plakat A3 Pionowy