Jajka, ziemniaki, a może własne sery czy kozie mleko? Wszystko to zdrowe, pozbawione chemii i wzmacniaczy smaku, bo prosto od rolnika. Dotąd trzeba było wiedzieć, gdzie się udać, by kupić ekologiczne produkty. Ale już od najbliższego weekendu w Lubinie będą działać dwa punkty, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać, a mieszkańcy kupować ich produkty.
W październiku ubiegłego roku weszła w życie ustawa, która nakłada na gminy obowiązek wyznaczenia miejsc, w którym rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty. Co ważne, nie będą musieli za to ponosić opłaty targowej.
W Lubinie wyznaczono dwie lokalizacje – na targowisku Skorpion przy ulicy Łukasiewicza (wjazd od strony ulicy Armii Krajowej) oraz przy wjeździe na teren giełdy (tuż przy małym boisku Zagłębia Lubin). Dotyczy to dwóch dni – piątku (na terenie targowiska) i soboty (na terenie giełdy).
Uchwałę w tej sprawie w styczniu podjęli radni miejscy. – Uważamy, że to bardzo dobra inicjatywa. W tych czasach każdemu zależy na dobrych ekologicznych produktach, a dodatkowo wspieramy lokalnych przedsiębiorców – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie. – Ważne jest to, że tego handlu wyznaczone są stałe miejsca, więc każdy będzie wiedział gdzie kupi coś dobrego – zauważa.
Wspomniana uchwała 27 stycznia została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, z mocą obowiązywania 14 dni później. A to oznacza, że już w najbliższy weekend – 11 i 12 lutego – rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty. Do tego czasu na targowisku oraz na giełdzie pojawią się też tablice, wskazujące miejsca, gdzie może odbywać się handel rolny.
Produkty rolne i spożywcze oraz rękodzieło wytworzone w gospodarstwie rolnym mogą sprzedawać sami rolnicy oraz członkowie ich rodzin (powyżej 15. roku życia). W piątki handel odbywać się będzie od godziny 8.00 do 17.00, a w soboty – od 6.00 do 14.00.
Każdy rolnik będzie musiał wypełnić stosowne oświadczenie o statusie rolnika, by okazać je inkasentowi targowisku, a później zająć miejsce handlowe wyznaczone przez inkasenta.
Handel może odbywać się z ręki, z kosza lub na rozstawionych stolikach handlowych rozstawionych w obrębie wyznaczonego miejsca, ale też z pojazdu. Sprzedający powinni pamiętać, że w czasie sprzedaży mają obowiązek utrzymać czystość i zapewnić estetyczny wygląd miejsca, w którym prowadzona jest sprzedaż.
Dodajmy, że ustalenie stałego miejsca do sprzedaży polskich produktów rolnych i spożywczych – jak czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miejskiej – będzie istotnym elementem rozwoju lokalnego i regionalnego, jednak przede wszystkim będzie miało wymiar społeczny i zdrowotny, gdyż umożliwi lokalnym konsumentom dostęp do świeżej żywności, produkowanej w regionie przez lokalnych rolników.
Fot. BM