Już cieszy się popularnością, choć jeszcze nie została oddana do użytku

542

Dobiegają końca prace przy budowie ścieżki rowerowej trasą dawnej linii kolejowej do Prochowic/Legnicy. Mimo, że formalnie jest to nadal plac budowy, już teraz trasa rowerowa staje się popularna w regionie.

9-kilometrowy odcinek został już wyasfaltowany i częściowo zaopatrzony w oznakowanie. Aktualnie wykonawca inwestycji, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego z Głogowa, finalizuje remonty dwóch mostków w okolicach miejscowości Sitno. Niebawem wymalowane zostanie oznakowanie poziome oraz zamontowane specjalne słupki ograniczające wjazd na ścieżkę w miejscach, gdzie krzyżuje się ona z drogami dla samochodów. Dopiero wówczas obiekt zgłoszony będzie do odbioru, aby następnie mógł formalnie zostać przekazany do użytkowania.

Ścinawska ścieżka rowerowa, to około 11 kilometrów świetnie przygotowanej trasy, idealnej do aktywnego wypoczynku. Droga dla cyklistów biegnie wzdłuż ulicy Legnickiej, później przenosi się na nieczynną linię kolejową, aż do granicy gminy. Obecnie kończy się za Wielowsią, ale w niedługiej perspektywie zostanie wydłużona o kolejne 5 kilometrów i połączy Ścinawę z Prochowicami. Na początku tego roku rozpoczęły się prace projektowe dla odcinka zlokalizowanego już na obszarze sąsiedniego samorządu.

Ścieżka robi wrażenie, ale nie została jeszcze ukończona, dlatego osobom, które z niej korzystają przypominamy, że robią to na własną odpowiedzialność. Jednocześnie zaznaczamy, że na trasie rowerowej zakazuje się ruchu pojazdów zmechanizowanych, samochodów, motocykli, quadów itp.

Droga spodobała się nie tylko osobom z gminy Ścinawa, ale ciepło wypowiadają się o niej miłośnicy rowerowych wycieczek z Prochowic, Rawicza czy Lubina, którzy relacjonują i deklarują swoje przyjazdy, informując o tym w mediach społecznościowych.

Ścieżka rowerowa przebiegająca przez teren gminy Ścinawa to fragment szerszego projektu turystycznego, roboczo nazwanego „rowerowymi dopływami Odry”, czy też „pętlami odrzańskimi”. Istniejące i powstające trasy dla miłośników jednośladów mają komunikować aktualnie projektowane przystanie oraz porty, np. w Ścinawie, Lubiążu, Brzegu Dolnym, ale również kolejowe i drogowe węzły. Przy tym przedsięwzięciu, już od jakiegoś czasu, współpracują nadodrzańskie gminy zintegrowane w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”, ich działania w tym zakresie wspiera również „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

AUTOR i FOT.: Zygmunt Kogut/scinawa.pl