125 lat temu strzelono bramkę, która jest uznawana za pierwszą zdobytą na ziemiach polskich. Jej autorem był lwowiak Włodzimierz Chomicki, który został pochowana nieopodal naszego miasta, bo na cmentarzu w Chocianowie.
Historyczną bramkę nasz bohater zdobył podczas II Zlotu Sokolego we Lwowie. Pośród pokazów różnych dyscyplin sportowych, postanowiono przedstawić publiczności pewną grę, bardzo popularną już wtedy w Wielkiej Brytanii. Na boisku pojawiły się drużyny lwowskiego Sokoła i krakowskiego. Pierwszego gola w tym spotkaniu strzelił w 6. minucie pojedynku zawodnik gospodarzy 16-letni Włodzimierz Chomicki – wówczas student drugiego roku lwowskiego seminarium nauczycielskiego. Tuż po tym wydarzeniu sędzia Zygmunt Wyrobek z Krakowa zakończył mecz. Fakt zdobycia bramki przez jedną ze stron uznano najwyraźniej za idealny moment do zakończenia meczu. Po spotkaniu na tym obiekcie mogły rozpocząć się prestiżowe pokazy gimnastyczne.
W 2011 roku odwiedziliśmy miejsce spoczynku Polaka, który uznawany jest za autora pierwszej bramki w meczu piłki nożnej na naszych ziemiach. W tym roku przypada 100-lecie PZPN, a więc i przy tej okazji warto wspomnieć oficjalnie rodaka, który bez wątpienia wpisał się mocno w karty historii naszego futbolu.
– Każde państwo, a w nim związek piłki nożnej ma swoją historię. Trzeba ją pielęgnować i robić wszystko, aby przekazywać to z pokolenia na pokolenie, aby takie ważne wydarzenia jak zdobycie pierwszej bramki na ziemiach polskich, dwa gole Gerarda Cieślika w meczu przeciwko ZSRR czy remisu na Wembley były wiecznie pamiętane. Nasz region powinien się szczycić, że taka osoba mieszkała tutaj. Powinniśmy robić wszystko, aby o nim pamiętać, chociażby organizując takie memoriały jak ten w Chocianowie – podkreśla Romuald Kujawa, niegdyś kapitan piłkarskiego Zagłębia Lubin, z którym zdobył pierwsze mistrzostwo Polski dla „Miedziowego” klubu.
Tuż nad płytą nagrobną Chomickiego stoi szklana piłka nożna, której nie w sposób przeoczyć. Jeśli ktoś przejeżdżałby przez Chocianów w stronę Polkowic, to może przystanąć na chwilę i odwiedzić grób słynnego lwowiaka. Miejsce pochówku znajduje się w sektorze A, zaraz przy ulicy.
To co zwróciło naszą uwagę w 2011 roku, to najprawdopodobniej błędna data na płycie. Według informacji internetowych oraz z magazynu „Historia Polskiej Piłki Nożnej”, Chomicki strzelił bramkę 14 lipca, tymczasem na płycie widnieje data 14 marca 1894 roku.
W Chocianowie, aby uczcić pamięć słynnego Polaka, tamtejsze władze wraz z zarządem Podokręgu Legnickiego organizują dziś I Memoriał im. Włodzimierza Chomickiego. W tym roku obchodzimy 125-lecie rocznicy pierwszego gola na ziemiach polskich, a równolegle 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Pisaliśmy na temat śp. Włodzimierza Chomickiego w 117 rocznicę wydarzenia na Zlocie Sokolim we Lwowie. Rozmawialiśmy wtedy z kibicem Zagłębia Lubin, który opiekuje się grobem:
/117-lat-po-pierwszym-golu/
/szklana-pilka-na-jego-grobie/
Fot. Mariusz Babicz