Jubileusz Percival Schuttenbach, czyli świętowania dzień drugi

39

Dla łasuchów podpłomyki z dżemem lub kapustą, a dla ciekawych historii – pokazy walki wojów, dawnych obrzędów i tańca z czasów Słowian i Wikingów – po jubileuszu Świnki Halinki pora na Percival Schuttenbach. Z okazji swoich dziesiątych urodzin zespół zaprosił gości, którzy rozbili w Lubinie średniowieczny obóz.

Drugi dzień festiwalu „Muzyka z Oblężonego Miasta” to dzień autorski świętującego swój jubileusz zespołu Percival Schuttenbach. Z tej okazji muzycy zaprosili do Lubina byłych członków zespołu, a także przyjaciół, czyli grupy Tryglav, Wallhala, Felag Eiforr, Morgana, czy zespół Żywiołak.

– To już dziesięć lat jak istnieje nasz zespół, ale przyznam, że zakładając go nie myśleliśmy, że uda nam się zaistnieć i to przez tak długi okres – wspomina Marcin Rybacki z Percival Schuttenbach. – Przygotowaliśmy dla lubinian sporo atrakcji, oprócz pokazów będą też wieczorne koncerty z różnymi odsłonami Percivala: część historyczna, II wojenno-patriotyczna oraz heavy metalowa, czyli dla każdego coś dobrego.

Przed wieczornymi koncertami artyści rozgrzewają widzów średniowiecznymi obrzędami. Młodszym lubinianom szczególnie przypadły do gustu walki, w których mogli nawet uczestniczyć.

– Są to walki typowo słowiańskie, pokazujemy jak nasi przodkowie musieli walczyć, aby nasze państwo mogło istnieć. Każdy z wojów ma na tarczy swoje znaki, a walczą przy użyciu dzid, toporów czy mieczy – opowiada Jan Zinczuk ze szczecińskiej grupy Tryglav.

– Oglądałem czasem takie walki z telewizji, ale to nie to samo co na żywo. Fajnie pooglądać trochę historii w takim wykonaniu – mówił z wypiekami na twarzy 12-letni Tomek Wnuk.

Organizatorzy nie zapomnieli też o łasuchach. Każdy mógł spróbować podpłomyków, które przygotowały Monia, Mila i Mila z żeńskiej drużyny Berkanan. Podczas dzisiejszej imprezy dziewczęta występują też we własnoręcznie wykonanych strojach, wzorowanych na tych z czasów średniowiecznych.

– Staramy się wyszukiwać coraz to nowsze przepisy na potrawy ze średniowiecza. Podpłomyki są akurat wielokulturowe, a przygotowuje się je w bardzo prosty sposób z mąki, wody i soli – mówią członkinie jedynej w Polsce żeńskiej drużyny średniowiecznej.

Sporo atrakcji czeka lubinian, którzy nie odwiedzili jeszcze średniowiecznego obozu. Poniżej publikujemy harmonogram jubileuszu Percival Schuttenbach na dzisiejszy wieczór.

godz. 18 Koncert zespołu Percival (muzyka wczesnego średniowiecza) i zespołu Dmidzban (folk)
godz. 18.40 Koncert zespołu Morhana (folk-metal)
godz. 19.45 Koncert zespołu Percival (muzyka z okresu II wojny światowej oraz pieśni patriotyczne na rockowo)
godz. 20.25 Koncert zespołu Deleted (alternatywny rock)
godz. 21.20 Koncert zespołu Percival Schuttenbach „10 lat Percivala” z udziałem byłych członków i muzyków współpracujących z zespołem
godz. 22 Koncert Percival Schuttenbach „Teraźniejszość i przyszłość”
godz. 22.45 Pokaz ognia w wykonaniu grupy Avatar
godz. 22.50 Pokaz obrzędu słowiańskiego, walki i ognia w wykonaniu grupy Tryglav
godz. 23 Finał z pokazem belly dance (taniec brzucha)
godz. 23.30 Gwiazda wieczoru – zespół Żywiołak (folk)

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY