Jesteśmy wśród najmniej pobożnych

17

Diecezja legnicka, czyli również Lubin, znalazła się wśród najmniej pobożnych. Zaledwie 30,1 proc. mieszkańców uczestniczy w mszach świętych, a 13 proc. przystępuje do komunii świętej. Jak zauważają kościelni statystycy, ogólnie w całej Polsce spada liczba wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach.

Liczenie wiernych odbyło się w polskich kościołach w październiku 2013 roku. Liczba uczestniczących wtedy w mszach wyniosła 39,1 proc. Po raz pierwszy od 1980 roku spadła poniżej 40 proc. Spadek dotyczy niemal wszystkich diecezji w Polsce. W ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób!

Diecezja legnicka znajduje się wśród dziesięciu diecezji z najniższą liczbą wiernych uczęszczających na msze. Najwięcej wiernych przychodzi do kościoła w diecezji tarnowskiej: 69 proc. A najmniej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej – 24,3.

Choć liczba wiernych uczestniczących we mszach spada, to wzrasta odsetek osób przystępujących do komunii świętej. W 2013 roku wyniósł on 16,3 proc.

„Polacy rezygnujący z uczęszczania na niedzielną Eucharystię nie przestają identyfikować się z Kościołem katolickim i pozostawać przywiązane do wiary. Wydaje się, że są to przede wszystkim osoby deklarujące się jako wierzące (wobec głęboko wierzących i niewierzących). Przekazana im wiara okazuje się zbyt mało pogłębiona i wobec konkurencyjnych wartości, które pojawiają się w trakcie modernizacji społeczeństwa polskiego (wartości konsumpcyjne, czas wolny). Zbyt słabo ugruntowane duchowo praktyki ulegają erozji, stając się coraz mniej regularne, aż do całkowitego zaniku i zaprzestania praktykowania. Pojawiają się nowe style świętowania niedzieli” – informuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Tę przemianę stylu świętowania niedzieli potwierdzają wybory Polaków godzin mszy św. Chociaż wciąż około 80 proc. przychodzi do kościoła przed południem, to powiększa się grupa tych, którzy odkładają udział w mszy na godziny popołudniowe i wieczorne. W roku 2013, 15 proc. spośród wszystkich osób biorących udział w niedzielnej mszy świętej wybrało tę po godzinie 14.30. Dziesięć lat wcześniej takich osób było 13,5 proc.


POWIĄZANE ARTYKUŁY