– Przemoc była, jest i będzie, a młodzi, którzy jej doświadczają, niestety boją się szukać pomocnej dłoni. Chcemy im uświadomić, że to nie wstyd prosić o pomoc, to ich oprawca powinien się wstydzić – podkreśla Klaudia Bębenek, jedna ze studentek Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie. Dziś studenci przyjechali do Lubina ze specjalnym spektaklem, który wystawili przed uczniami tutejszych szkół średnich. Była też pogadanka, a całość swoim patronatem objęła Komenda Powiatowa Policji w Lubinie oraz starosta lubiński.
Całe przedsięwzięcie w Centrum Kultury Muza zorganizowano pod hasłem „Jesteś katem czy ofiarą przemocy?”. To inicjatywa Koła Naukowego Studentów Instytutu Humanistycznego PANS w Głogowie. W realizację tego przedsięwzięcia, pod nazwą „Jesteś katem czy ofiarą przemocy?”, włączyli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. Patronat honorowy nad spektaklem objął starosta lubiński Paweł Kleszcz.
– Dziś mamy 11 września. 23 lata temu nastąpiła potężna tragedia – atak na World Trade Center W Nowym Jorku. Ona też wzięła się z nienawiści, przemocy pogardy dla życia. Takie małe z pozoru kwestie, zbierane mogą spowodować później ogromne tragedie. Stop przemocy, musimy sobie z tym problemem poradzić – mówi starosta Paweł Kleszcz.
Wydarzenie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej uczestnicy obejrzeli spektakl pt. „Kolec czy róża”, który pokazał jak wygląda przemoc, jak ją rozpoznać i jakie skutki niesie z sobą.
– Studenci przyszli do mnie z propozycją realizacji takiego projektu już rok temu. Bardzo mi się ten pomysł spodobał. Oczywiście ja ich w tym wspierałem, ale cała inicjatywa – włącznie ze scenariuszem – leżała po ich stronie. Ten spektakl to owoc ich ciężkiej pracy – podkreśla Jakub Rawski, wykładowca i opiekun koła naukowego studentów Instytutu Humanistycznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie. – Temat tego spektaklu dotyczy tematyki antyprzemocowej. Co ważne, występują w nim nie tylko nasi studenci, ale też uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie oraz wychowankowie głogowskiego zakładu poprawczego – dodaje.
W drugiej części odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział specjaliści, zajmujący się na co dzień działaniami zapobiegającymi przemocy, między innymi Komendant Powiatowy Policji w Lubinie inspektor Joanna Cichla.
– Problematyka przemocy niestety cały czas znajduje swoje miejsce w rodzinach, w szkołach, w środowisku rówieśniczym, dlatego chcemy zwrócić uwagę młodych, że jest to zjawisko niepożądane dla nas, ale też pokazać im, gdzie mogą szukać pomocy – podkreśla inspektor Joanna Cichla. szefowa Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. – Wiemy, że coraz więcej młodych ludzi doświadcza przemocy. Nie chodzi tylko o agresję werbalną i niewerbalną, ale także o przemoc w mediach społecznościowych. Dlatego też nasza uwaga koncentruje się na współpracy z młodymi ludźmi i wskazaniu im form i miejsc pomocy – dodaje.
Podejmowanie ważnych problemów społecznych to też forma promocji głogowskiej uczelni w Zagłębiu Miedziowych i nie tylko.
– Temat przemocy niestety wciąż jest aktualny, zawsze będzie to żywe i aktywne. Nasz dzisiejszy występ to też jeden z elementów aktywności naszych studentów w różnych obszarach. Chcemy pokazać jak nasi studenci funkcjonują na uczelni, jakie formy aktywności podejmują. Co ma też zachęcać kolejne roczniki, by do nas przychodzili – mówi Jarosław Hermaszewski, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Głogowie. – Tematów, które poruszamy jest wiele. Wszystkie aspekty życia społeczno-gospodarczego są dla nas aktywne. Dziś jest to akurat temat trudny, podobnie trudny jest też temat bezdomności. Ale nasi studenci zajmują się też tematami codziennymi, które mówią np. o zakładaniu biznesu. Po prostu pokazujemy otaczającą nas rzeczywistość. My jesteśmy uczelnią kształcenia praktycznego, więc musimy pokazać młodzieży prawdziwe życie – dodaje.
Fot. BM