Jest bardzo zimno, zwróćmy uwagę na bezdomnych

513

Dziś w nocy w naszym regionie temperatura spadła nawet do -13 stopni Celsjusza. Jest zimno, a w najbliższych dniach ma być jeszcze gorzej, dlatego policja i pracownicy socjalni kontrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni. My też nie bądźmy obojętni, reagujmy, gdy widzimy kogoś narażonego na wychłodzenie bądź nawet zamarznięcie. Nasz jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz starszych. Wychłodzenie organizmu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do utraty życia. Jeżeli zauważymy osobę przebywającą na mrozie, która może potrzebować naszej pomocy, nie bądźmy obojętni.

Gmina miejska Lubin zleca realizację zadania w formie schronienia dla osób bezdomnych Towarzystwu Pomocy Świętego Brata Alberta w Lubinie. Stowarzyszenie prowadzi trzy punkty: ogrzewalnię, schronisko i noclegownię.

Ogrzewalnia jest otwarta od godziny 16.00 w okresie zimowym i przyjmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

W noclegowni mogą przebywać już tylko mężczyźni. Mają tu zapewnione łóżko i schronienie na noc.

Schronisko to natomiast całodobowa placówka. Kieruje do niego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie.

– W okresie zimowym prosimy mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby przesiadujące na ławkach, przebywające w miejscach niemieszkalnych, ponieważ zdarzają się także przypadki tragiczne w skutkach. Dlatego prosimy i uczulamy mieszkańców. Można się kontaktować z nami bezpośrednio pod numerem 697 110 123. Ten telefon jest czynny całodobowo, więc o każdej porze można dzwonić. Albo pod numerem 112 bezpośrednio kontaktować się ze służbami, z policją – podkreśla Beata Lejczak-Wawrynowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie.

Żeby przebywać w noclegowni czy schronisku trzeba być trzeźwym. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewalnię, Stowarzyszenie, które ją prowadzi, co roku opracowuje skalę możliwości pozostawania pod wpływem alkoholu, wskazując do ilu promili może mieć osoba bezdomna, żeby przebywać w placówce.

Więcej informacji o działalności schroniska, noclegowni i ogrzewalni można znaleźć TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY