Jedziesz? Nie pisz!

25

Policjanci ruchu drogowego lubińskiej komendy cyklicznie prowadzą działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym drogami naszego powiatu. Podczas służby, funkcjonariusze ujawniają dużo przypadków, kiedy kierujący pojazdami zapominają o zakazie korzystania z telefonu komórkowego. Chcąc zwrócić uwagę na zagrożenie, jakim jest używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, policjanci stworzyli spot edukacyjny, na którym zobrazowano, jak szybko może dojść do nieszczęścia na drodze.

Pamiętajmy, że rozmowa przez telefon dekoncentruje i bywa zwyczajnie niebezpieczna. W czasie rozmowy telefonicznej nie skupiamy się na tym, co dzieje się na drodze. Poza tym odebranie telefonu podczas jazdy rozprasza uwagę prowadzącego na kilka sekund, w tym czasie ryzyko spowodowania wypadku znacząco wzrasta.

Funkcjonariusze podczas kontroli drogowej zwracają uwagę kierującym na skutki korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego. Kierując samochodem powinniśmy być w pełni skupieni na jeździe. Korzystanie z telefonu w czasie jazdy nie sprzyja koncentracji na drodze i szybkim reakcjom. Wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas kierowca potrafi przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, co może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 200 złotych a na konto kierowcy wędruje 5 punktów karnych.

Źródło: KPP Lubin