W Lubinie powstanie nowoczesny i jedyny taki obiekt sportowy w kraju – Centrum Wspinaczkowo-Łyżwiarskie. Projekt jest już gotowy, wniosek o dofinansowanie RCS złożył w ministerstwie już w ubiegłym roku. – Konsultacje z różnymi środowiskami pokazały nam, że jest zapotrzebowanie na tego typu obiekt. Liczymy na to, że niezależnie od tego, kto jest ministrem sportu, będzie popierał rozwój takiej infrastruktury na terenie Lubina – podkreśla prezydent Robert Raczyński.
To bardzo ciekawy projekt, idealnie wpisuje się w koncepcję centrum sportowego, którego oferta wciąż jest poszerzana. Mamy już halę widowiskowo-sportową, halę tenisową, strzelnicę, kręgielnię i kompleks basenów odkrytych. Na terenach Regionalnego Centrum Sportowego właśnie buduje się nowoczesny aquapark, modernizowany jest też stadion lekkoatletyczny.
W najbliższym czasie miasto ma w planach budowę Centrum Wspinaczkowo-Łyżwiarskiego z płytą lodowiska, która w miesiącach letnich zostanie przekształcona w rolkowisko. Będzie też strefa wspinaczkowa z kilkoma poziomami, włącznie ze strefą dla dzieci i młodzieży. Co ważne, ścianki będą usytuowane wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Wniosek o dofinansowanie tego projektu Regionalne Centrum Sportowe złożyło w ministerstwie w lipcu ubiegłego roku.
– Od mniej więcej trzech lat prowadziliśmy konsultacje na temat budowy tzw. pałacu lodowego w Lubinie. Po konsultacjach z różnymi środowiskami uznaliśmy, że należałoby połączyć koncepcję budowy lodowiska z budową centrum wspinaczkowego, ponieważ sporty wspinaczkowe cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem. W związku z powyższym opracowaliśmy koncepcję budowy pałacu lodowego ze strefą wspinaczkową i złożyliśmy w ubiegłym roku wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki w celu dofinansowania tego projektu – informuje prezydent Robert Raczyński.

Projekt w całości ma kosztować 60 mln zł. Wiadomo już, że w kosztach jest gotowy partycypować Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
– Województwo dolnośląskie wspiera inwestycje, których celem jest rozwój strategicznych dyscyplin sportowych w naszym regionie. Partycypujemy m.in. w budowie toru kolarskiego w Bielawie, hali lekkoatletycznej we Wrocławiu czy toru saneczkowego w Karpaczu. Inwestycja w Lubinie jest o tyle istotna, że podobnego obiektu nie ma w całym kraju – zauważa Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, dodając, że województwo jest gotowe współfinansować połowę kosztów wkładu własnego miasta w tej inwestycji.
Lubin wystąpił wystąpił też o dofinansowanie tej inwestycji w wysokości 30 mln zł przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
– Liczymy, że niezależnie od tego, kto jest ministrem sportu, każdy będzie popierał rozwój sportu na terenie Lubina – to aluzja prezydenta do posła z Lubina, Piotra Borysa, który niedawno został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Prezydent właśnie skierował do niego pismo, w którym podkreśla, że „liczy na niezwłoczne dofinansowanie tej inwestycji”.
– Mnie byłoby wstyd, nie wspierać rodzinnego miasta – dodaje na koniec.
Poniżej wizualizacje Centrum Wspinaczkowo-Łyżwiarskiego:
Fot. Wizualizacje obiektu/UM Lubin