GMINA LUBIN. Nazywają ją nocą świętojańską, kupały, sobótką, świętem ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, ale i polskim świętem zakochanych. Ta niezwykła, bo najkrótsza noc w roku, przypadająca z 23 na 24 czerwca, świętowana jest od dawien dawna do dzisiaj. Również w naszej gminie co roku mieszkańcy bawią się celebrując dawne zwyczaje, szukając kwiatu paproci czy puszczając wianki na wodę. Tym razem sobótka w gminie Lubin czczona będzie nieco wcześniej, bo już dziś, 18 czerwca.
Nad Czarną Wodą w miejscowości Bukowna zbiorą się czarownice, diabły i inne stwory. Zaplanowano tradycyjne poszukiwanie kwiatu paproci oraz puszczanie wianków na wodzie.
– Ciekawie zapowiada się zlot czarownic na byle czym – zachwalają imprezę organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury w Raszówce.
Będą jednak i rozrywki nie mające wiele wspólnego ze słowiańskimi obrzędami, jak obozowisko Wikingów i Słowian, pokaz tańca z ogniem, widowisko teatralno-muzyczne ukazujące obrzędowość nocy świętojańskiej, konkursy, kramy, stoiska z jedzeniem i napojami. Będzie można postrzelać z łuku, przymierzyć ekwipunek wojownika, nauczyć się jak walczyć mieczem, a także przejechać na kucyku lub bryczką.
Na sobótkowej scenie wystąpią: Koniczynki z Miłoradzic, Leśne Echo z Raszówki, Zachęta z Zimnej Wody, Łemkowski Zespół Dziecięcy z Liśca, Akolada z Bukownej, Mała Akoladka z Bukownej, Swojska Nuta z Bukownej, Kabaret Więc Zaczynajmy.
Będzie również konkurs na najciekawsze przebranie. Ci którzy nie zdążą przygotować przebrania, będą mogli wystroić się na miejscu. Organizatorzy przygotowali bowiem „salon czarciej urody”, gdzie będzie można kupić miotły, maski i „czarcie bajery”.
Początek zabawy o godzinie 15. Wszyscy spotkają się na placu zabaw w Bukownej. Impreza potrwa do późnych godzin wieczornych, a zakończy się pląsami przy ognisku i śpiewaniem pod gwiazdami.
– Fanów tej imprezy mamy coraz więcej – więc namawiamy do zabrania ze sobą kocyka – dodają organizatorzy.