Jakim jesteś drzewem? Czyli poznawanie kultury celtyckiej

571

Odpowiedź na zawarte w tytule pytanie starali się uzyskać uczestnicy dzisiejszych warsztatów plenerowych pod taką samą nazwą, które odbyły się przy budynku Centrum Działań Twórczych w Lubinie. Była to jedna z kilku inicjatyw artystycznych organizowanych w ramach „Kulturalnego Lata”.

Projekt „Kulturalne lato” to wspólna inicjatywa Fundacji „Kulturolubni” i Centrum Działań Twórczych w Lubinie. Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, w ramach programu „Z kulturą na Ty!”. Więcej pisaliśmy o tym tutaj

Projekt będzie realizowany przez trzy najbliższe lata i w tym czasie w jego ramach odbędzie się 18 wydarzeń: 6 koncertów, 5 spektakli teatralnych, 7 warsztatów. Lubinianie mieli już okazję wysłuchać dwóch koncertów zorganizowanych w ramach tego przedsięwzięcia. Dziś natomiast odbyły się pierwsze warsztaty.

„Jakim jesteś drzewem?” to ciekawe zajęcia, podczas których uczestnicy mieli okazję poznać ciekawą, wciąż odkrywaną na nowo kulturę najdawniejszych mieszkańców wysp brytyjskich.

– Historia i zwyczaje ludów celtyckich fascynują do dzisiaj. Tajemnicze symbole odzwierciedlające świat ich duchowych wartości stanowią zagadkę dla historyków, a niepowtarzalne piękno celtyckich ornamentów jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla projektantów i stylistów z różnych dziedzin kultury współczesnej – uważa Krystyna Betiuk, znana edukatorka i artystka, która poprowadziła dzisiejsze zajęcia.

– Dzięki stworzonemu przez Druidów dwa tysiące lat temu kalendarzowi celtyckiemu możemy poznać swoje opiekuńcze drzewo, przyporządkowane każdemu nowo narodzonemu w momencie przyjścia na świat – kontynuuje.

Uczestnicy warsztatów wykonali dziś symboliczny znak Drzewa – Opiekuna na symbolicznej metalowej tarczy.

A już po zajęciach, każdy uświadamiając sobie przekaz mędrców celtyckich o ważności ścisłego związku z naturą posadził swoje, prawdziwe drzewo, ku pożytkowi własnemu i potomnych…

Fot. CDT/GM


POWIĄZANE ARTYKUŁY