Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?

72

Periodontolog to stomatolog zajmujący się leczeniem i diagnostyką przyzębia oraz błon śluzowych. Są to tkanki odpowiedzialne za prawidłowe utrzymanie zębów oraz pełnią funkcję ochronną w razie urazu. Terapia periodontyczna najczęściej ma charakter długofalowy i jest podzielona na wiele etapów. Jakie są najpopularniejsze schorzenia periodontyczne i przy jakich objawach warto umówić się do specjalisty?

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem przyzębia i błon śluzowych, czyli tkanek, które otaczają nasze zęby i są odpowiedzialne za prawidłowe utrzymanie ich w zębodołach. Duża powszechność schorzeń periodontologicznych sprawia, że ta młoda dziedzina stomatologii zyskuje na coraz znaczeniu. Warto mieć świadomość, że lekceważenie schorzeń aparatu przyzębia może prowadzić do nieodwracalnej utraty zębów, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Periodontolog szereg zabiegów higienicznych, które mają na celu regenerację błon i większą higienę jamy ustnej. Wśród nich znajdują się m.in. piaskowanie zębów, kiretaż oraz skaling. Każdy z nich w znacznym stopniu eliminuje czynniki potencjalnie chorobotwórczejak m.in. poddziąsłowy kamień nazębny. Działania periodontologiczne pozwalają także na korektę anatomicznych, rozwojowych i nabytych nieprawidłowości w obszarze błony śluzowej jamy ustnej i kości oraz w obszarze dziąseł. Należą także do skutecznej profilaktyki przeciwdziałania chorobom przyzębia. 

Co to jest przyzębie?

Przyzębie to zespół miękkich tkanek, które otaczają ząb i utrzymują go w zębodole. Tkanki i błony śluzowe pełnią także funkcję obronną, chroniąc ząb przed zakażeniem i stabilizując go przy urazach. W skład przyzębia wchodzi: dziąsło, cement korzeniowy, ozębna i kość wyrostka zębodołowego.

Najczęstsze schorzenia periodontologiczne

Do najpopularniejszych chorób diagnozowany i leczonych przez periodontologa zalicza się:

  • paradontozę;

  • zapalenie przyzębia;

  • zapalenie dziąseł;

  • zmiany wirusowe w jamie ustnej; 

  • nowotwory błony śluzowej w jamie ustnej; 

  • wady wrodzone lub nabyte.

Najczęściej występującym schorzeniem przyzębia jest zapalenie dziąseł. Stan zapalny w obrębie dziąseł powoduje nagromadzenie się pod ich powierzchnią płytki nazębnej, w której namnażają się bakterie. Prowadzi to do uszkodzenia struktury błon śluzowych odpowiedzialnych za prawidłowe osadzenie zęba w zębodole i naturalne procesy ochronne.  Zapalenie dziąseł objawia się m.in. poprzez krwawienie podczas szczotkowania, obrzęk, ból, zaczerwienienie i uczucie niesmaku.

Drugą częstą chorobą jest paradontoza. Schorzeniu towarzyszą podobne dolegliwości jak w przypadku zapalenia dziąseł. Dodatkowo zaobserwować można nadwrażliwość zębów na dotyk i temperaturę, odsłonięte szyjki zębowe i brak przylegania tkanek miękkich do korzeni zębów. Nieleczona paradontoza może skutkować przemieszczaniem się zębów, a w ostateczności utratą uzębienia. 

Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?

Periodontolog wykonuje zabiegi stomatologiczne, które można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią zabiegi przeprowadzane w celu eliminacji kieszonek dziąsłowych lub przyzębnych. Druga związana jest z chirurgią śluzówkowo-dziąsłową. Wśród zabiegów przeprowadzanych ze względu na obecność kieszonek wyróżnia się gingiwoplastykę i dowierzchniowe przesynięcie płata. 

Zabiegi chirurgiczne obejmują częściowe spłycanie kieszonki, realizowane przez kiretaż zamknięty i kiretaż otwarty, których celem jest oczyszczenie kieszonek nazębnych z nagromadzonych w nich złogów. Podobny efekt pozwalają uzyskać również zabiegi płatowe. W tym samym celu wykonuje się plastykę dziąsła i wyrostka zębowego. 

Periodontolog wykonuje także zabiegi płatowe z wykorzystaniem przeszczepów lub wszczepów kostnych oraz materiałów kościozastępczych. Przykładem może być augumentacja kości, która polega na wypełnieniu pojedynczych ubytków kości wyrostka zębodołowego. Zabiegi płatowe wykonywane są także w połączeniu ze sterowaną regeneracją tkanek (GTR) oraz innymi technikami regeneracji aparatu przyzębia. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY