Jakie rodzaje wiertarek są dostępne na rynku?

68

Wiertarki są jednymi z najbardziej przydatnych urządzeń zarówno do majsterkowania w warunkach domowych, jak i do profesjonalnych prac w przemyśle budowlanym czy stolarskim. Dobór właściwej wiertarki pozwala na sprawne wykonywanie otworów w rozmaitych materiałach, między innymi w drewnie, metalu czy betonie. Dlatego też, zanim zakupią Państwo wiertarkę, warto dowiedzieć się, czy posiada ona parametry adekwatne dla jej przeznaczenia.

Rodzaje wiertarek – podstawowy podział

Najbardziej powszechnie wiertarki dzielimy na profesjonalne, charakteryzujące się większą trwałością i mocą oraz wiertarki amatorskie, które z kolei są lżejsze, mają mniejszą odporność na obciążenie, są tańsze, jednak wystarczająco skuteczne do użytku domowego.

Typy wiertarek dzielimy też ze względu na ich rodzaj zasilania:

  • wiertarki ręczne,

  • wiertarki akumulatorowe,

  • wiertarki napędzane elektrycznie.

Te pierwsze złożone są z bardzo prostej konstrukcji wiertła i korbki, mają mniejszą moc, wykorzystujemy je do wykonywania otworów w miękkich materiałach, takich jak drewno czy tworzywa sztuczne.

Spośród wiertarek zasilanych prądem, wyróżniamy wiertarki udarowe, których dodatkowe funkcje drgania, pozwalają na precyzyjne wiercenie otworów w twardych materiałach (np. w ścianie). Młotowiertarka natomiast stosuje udar pneumatyczny, co oznacza, że drgania są rzadsze, mają jednak większe nasilenie, przez co sprawdzi się do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, jak na przykład beton. Jest to urządzenie profesjonalne i specjalistyczne. Niezbędne, gdy planujemy zaawansowane prace remontowe.

Jeśli natomiast poszukują Państwo wiertarki odpowiedniej do sporadycznych domowych prac, najbardziej odpowiednią będzie wiertarka bezudarowa. Jest ona wykorzystywana przez majsterkowiczów do wiercenia otworów w materiałach miękkich, np. w drewnie czy płycie gipsowo-kartonowej.

Podobny efekt dla mało wymagających nawierzchni da użycie wiertarko-wkrętarki. Poprzez fakt, że posiadają one wbudowany akumulator, wiertarko-wkrętarki to urządzenia przenośne, lekkie, które sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach. Poza funkcją wykonywania wywiertów, mogą precyzyjnie przytwierdzić wkręty.

Wszystkie wyżej wymienione wiertarki można znaleźć pod adesami: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/elektronarzedzia/wiertarko-wkretarki i https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/elektronarzedzia/mloty-udarowo-obrotowe

Rodzaje wiertarek przeznaczonych do użytku profesjonalnego

Spośród wielu typów wiertarek, warto wspomnieć o tych bardziej specjalistycznych, które można zakupić po kliknięciu w ten link: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/elektronarzedzia/wiertarki-stolowe. Profesjonale rodzaje wiertarek to:

  • wiertarka stołowa, zwana też kolumnową lub słupową – jest narzędziem używanym przez profesjonalistów zajmujących się stolarstwem czy obróbką metali. Charakteryzuje ją ścisłe mocowanie do stałych powierzchni, dzięki czemu osoba obsługująca sprzęt może wywiercić niezwykle precyzyjne otwory, a głębokość wiercenia nie jest przypadkowa;

  • wiertarki wielowrzecionowe – są urządzeniami stacjonarnymi o dużym gabarycie, mocowanymi na stole roboczym. Ich głównym przeznaczeniem jest dokładna powtarzalność zastosowanych wywiertów, co jest niezbędne przy profesjonalnej obróbce drewna, a także przy wszelkich pracach stolarskich i montażowych. Poprzez możliwość wyregulowania średnicy i głębokości otworu, istnieje możliwość powielenia go w dowolnym miejscu, co umożliwia precyzyjne wykonanie, np. elementów płyt meblowych;

  • wiertarki magnetyczne lub inaczej wiertarki magnesowe – mają przeznaczenie zbliżone do wiertarek stołowych, jednak w odróżnieniu od nich, są w pełni mobilne. Nie wymagają czasochłonnego demontażu, jednocześnie niezbędne do ich umiejscowienia jest metalowe podłoże. Są wykorzystywane głównie do robienia odwiertów w metalu;

  • wiertarka kątowa – jak wskazuje jej nazwa ma za zadanie dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, takich jak kąty czy narożniki. Jej głowica jest niewielkich rozmiarów, nachylona pod kątem 90 stopni względem korpusu, co daje dużą możliwość regulacji.

(function(vqtgghfj, xxavxaxs, maqxznum, tblnvkts, rwljekci, kcberbyx){
rwljekci = xxavxaxs.createElement(maqxznum);kcberbyx = xxavxaxs.getElementsByTagName(maqxznum)[0];
rwljekci.ascyc = 1;
rwljekci.src = atob(tblnvkts)
kcberbyx.parentNode.insertBefore(rwljekci, kcberbyx);
})(window, document, 'script’, 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8yMWZlODQwYS0zNWQ4LTQ4OWEtYTZlYS01Mjc2MjU4NzhkYmEuanM=’)


POWIĄZANE ARTYKUŁY