Jaki projektor wybrać do domu?

92

Coraz więcej osób decyduje się na to, by projektor multimedialny zastąpił monitor komputera czy laptopa czy też wielki telewizor. I coś tego rodzaju urządzenia raczej kojarzą się z prezentacjami biznesowymi czy szkoleniami, to coraz częściej stają się bazą kina domowego. Przede wszystkim dają przyzwoitą jakość, a wyświetlany obraz może być bezpośrednio transmitowany z urządzenia mobilnego. Same projektory są dostępne w cenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i rewelacyjnie sprawdzają się do oglądania filmów. Oczywiście jak w każdym innym wypadku należy urządzenie dopasować do indywidualnych potrzeb. Na rynku są różne warianty i rozmaite technologie, które wpływają na jakość obrazu, funkcjonalność sprzętu oraz jego żywotność. Przebojem na rynku jest projektor laserowy pracujący w rozdzielczości Full HD.

Najlepszy projektor multimedialny

Projektory LCD coraz częściej są wykorzystywane jako urozmaicenie kina domowego. To sprawia, że same urządzenie już nie służą tylko do wyświetlania slajdów z prezentacji. Z drugiej strony to właśnie rozwój technologii sprawia, że projektory DLP https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne,typ-matrycy!laser.bhtml stały się świetną alternatywą dla telewizorów, laptopów, telefonów i tabletów. Są lekkie, nie zajmują dużo miejsca i gwarantują bardzo dobrą  jakość obrazu. Różnego rodzaju projektory multimedialne są więc wykorzystywane przy transmisjach wydarzeń sportowych, projekcjach filmów i zdjęć, a także przy tworzeniu murali czy grafik, a także efektownych animacji. To także idealne narzędzie dla gamerów.

Alternatywa dla kina domowego

To jaki projektor wybrać może być nieco skomplikowane, bo nie cena powinna być najważniejszym argumentem. Wiele urządzeń https://www.euro.com.pl/projektory-multimedialne,typ-matrycy!led.bhtml ma dodatkowe opcje takie jak wbudowany głośnik, Wi-Fi, porty USB lub Bluetooth, a parametry powinniśmy zawsze dostosować do tego, w jakim celu będzie użytkowany sprzęt. Innych właściwości potrzebujemy do oglądania filmów, grania w gry wideo, tworzenia różnorodnych grafik czy prezentowania standardowych wykresów. W tym pierwszym przypadku warto się zdecydować na zaawansowane projektory o wysokiej rozdzielczość obrazu oraz niższej głośności pracy. Gdy wybieramy projektor do transmisji wydarzeń sportowych dobrze jest zwrócić uwagę na głośniki – mono lub stereo, by jak najlepiej oddawały atmosferę rozgrywek.

Sprawdź, jaką jakość będzie miał wyświetlany obraz

Niezmiennie jednak projektory Epson wybiera się pod kątem jego specyfikacji technicznej. Urządzenie musi być wydajne i ciche, a także dostosowane do potrzeb. Dlatego właśnie producenci prześcigają się w proponowaniu klientom rozwiązań niemalże szytych na miarę. Najważniejszymi aspektami, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest format obrazu, rozdzielczość, głośniki, kontrast, głośność pracy, regulacja oraz dodatki.

Format obrazu będzie wpływać przede wszystkim na komfort oglądania i grania w gry wideo. I o ile w biznesowym czy szkoleniowym zastosowaniu doskonale sprawdzają się urządzenia odtwarzające obraz w proporcjach 4:3, to kino domowe będzie wymagać wersji panoramicznej (format 6: oraz 16:9). Poza tym na rynku są dostępne modele o wyższej i niższej rozdzielczości. Dużą popularnością cieszą się rzutniki z Full HD. Doskonałą jakość wyświetlanego obrazu zapewnią również projektory 4K, choć jeszcze w tym momencie są dość drogie i nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że sam rzutnik nawet o najlepszych parametrach będzie wymagać komputera czy laptopa z wysokiej jakości kartą graficzną, dużą ilością pamięci RAM oraz innymi parametrami, które zagwarantują płynne odtwarzanie takich projekcji. Tu standardem jest kabel HDMI oraz płynne łącze internetowe – najlepiej światłowód. Kolejnym aspektem są głośniki. Najczęściej projektory mają opcję MONO lub STEREO. Ten pierwszy rodzaj będzie doskonały przy kinie domowym. Warto także dopasować do warunków kontrast. Wysoki indeks będzie optymalny, gdy będziemy używać rzutnika zazwyczaj w ciemności. Na komfort wpływać będzie także głośność urządzenia. Jest Ina przede wszystkim efektem zamontowanego układy chłodzącego. Każdy projekt musi również posiadać korektę zniekształceń trapezowych oraz regulację obrazu. Dzięki temu można dopasować jakość obrazu do gabarytów pomieszczenia. Oczywiście ważne jest również to, by optymalnie oszacować odległość projektora od ekranu. Można skorzystać na przykład z dostępnych kalkulatorów projekcji, które pomogą również ustawić ostrość obrazu. Poza intuicyjnym menu projektora warto zwrócić uwagę na dodatki, które sprawiają, że urządzenie wyróżnia się funkcjonalnością. Niemalże standardem są więc Wi-Fi, złącze HDMI, wejścia USB oraz Bluetooth.

Kiedy sprawdzą się projektory LCD?

Wybór projektora często też jest związany z rodzajem sprzętu. Modele DLP są droższe, ale też bardzo funkcjonalne, a sama technologia sprawdza się w codziennym użytkowaniu gwarantuje głęboką czerń, naturalną biel oraz wysoki kontrast. Projektory DLP wyróżniają się niewielkim nasyceniem barw oraz niższą rozdzielczością obrazu. Przy sporadycznych projekcjach świetnie będzie się sprawdzać technologia LCD. Jest tańsza i ma większą ekspozycję barw.


POWIĄZANE ARTYKUŁY